NYHETER 2023-03-30 KL. 07:45

Lekplatser rustas upp – och ny byggs i Björkris

Av Christina Forlin

En ny större lekplats ska byggas i Björkris och många medelstora kommer att rustas upp. Samtidigt läggs en del av de mindre lekplatserna ner. Det står klart efter att åtgärdsplanen för lekplatser nyligen klubbades av nämnden för Teknik.

Lekplatser rustas upp – och ny byggs i Björkris
Nu finns det en åtgärdsplan för lekplatserna i Kungsbacka tätort. Den här nära Skogsallén brukar vara populär. Foto: Gabriela Grzyb (prao).

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Bakom beslutet ligger en grundlig genomgång av lekplatserna karaktär och status. Redan 2021 började en inventering.
– Vi kollade bland annat igenom utrustningen, läget vad gäller sol och skugga och närhet till grönska. Det är en fördel om lekplatserna gränsar till naturen, då kan de locka till vidare lekar. Vi vill att lekplatserna ska uppmuntra till rörelse så mycket som möjligt, säger Henrietta Arnesson på Teknikförvaltningen som arbetat med inventeringen.



Fick poäng

Lekplatserna graderades i ett poängsystem, och i första hand satsar kommunen nu på de som fick höga poäng.
– Sedan är det förstås viktigt att zooma ut och se hur fördelningen av lekplatserna blir i staden. Vi såg att det saknas en större så kallad stadslekplats i Björkris, så det kommer vi bygga en med start antagligen nästa år. Men först vill vi ha en dialog med boende i området.
På senare år har kommunen gjort satsningar på några större lekplatser som den i Kungsbackaskogen och den vid Borgmästareplan som blivit populära och utflyktsmål i sig.
Den nya planen sträcker sig fram till 2028 och i år är det bland annat en områdeslekplats i Hede som ska rustas upp.
Samtidigt kommer sex närlekplatser att avvecklas under perioden, bland annat två i Hammerö vid Kaprifolvägen och vid Kaktusvägen och en vid Tingbergsvägen. Men en liten öppning finns.
– De närlekplatser som vi ser inte kan vara kvar, kanske boende i området vill ta över, säger Henrietta Arnesson.



Gäller tätort

Inventeringen och planen för upprustning rör stadsplanerat området i Kungsbacka tätort. Lekplatser i till exempel Onsala och Frillesås sköts som tidigare av frivilliga i föreningar, och det går att söka kommunalt bidrag för förbättring av dem.
– Kommunen kan bara ansvara för lekplatser på så kallad allmän platsmark, och tyvärr disponerar inte kommunen lämplig mark utanför Kungsbacka tätort, säger Henrietta Arnesson.






Faktaruta:
I dag finns det 36 kommunala lekplatser fördelade på tre olika typer: stadslekplats, områdeslekplats och närlekplats.
Tre stadslekplatser. De finns i Kungsbackaskogen, vid nya badhuset och nära Kungsmässan vid Borgmästarebron. I en stadslekpark finns något som är lagom utmanande för alla åldersgrupper.

Åtta områdeslekplatser. De har en större lekyta och fler lekfunktioner än närlekplatser. De samlar fler besökare och skapar möjligheter till nya möten, ger barnen och dess föräldrar ett större nätverk. Områdeslekplatser tillgodoser inte enbart små barns lek.

25 närlekplatser. De är till för de minsta barnen och ska vara lätt att komma ut till för de som bor i området.

Källa: Kungsbacka kommun


TV-klipp och nyheter

Välbesökt förskolevernissage på Fyren
2025-04-25 KL. 18:30
Premium

Välbesökt förskolevernissage på Fyren

Rockförening väcks till liv på nytt efter 30 år
KULTUR & NÖJE 2025-04-24 KL. 21:00
Premium

Rockförening väcks till liv på nytt efter 30 år

Ska ge lokala band chansen att spela live i Kungsbacka

Möt Kungsbacka GK:s nya pro
SPORT 2025-04-24 KL. 19:00
Premium

Möt Kungsbacka GK:s nya pro

Tipsen för medelgolfaren att spara slag

Svårläkta skador efter vitt snus oroar forskare
NYHETER 2025-04-24 KL. 16:00
Premium

Svårläkta skador efter vitt snus oroar forskare

Vitt snus kan orsaka långvariga inflammationer

Rekordjakt för Kungsbackaloppet
SPORT 2025-04-24 KL. 14:00
Premium

Rekordjakt för Kungsbackaloppet

Inget besked om sanktionspengar
NYHETER 2025-04-24 KL. 08:15
Premium

Inget besked om sanktionspengar

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Patrik kastades rakt in i lokala politikens hetluft

Patrik kastades rakt in i lokala politikens hetluft

I stället för att bara knyta näven vid köksbordet beslöt han sig för att engagera sig i politiken. Ett litet uppdrag var tanken. Men när Vänsterpartiets frontfigur avled blev Patrik Jervne Henestam plötsligt toppnamn med plats i kommunstyrelsen. Och trots att det är tufft verkar han nu ha fått smak på politiken.