NYHETER 2022-09-05 KL. 20:30

Lega valspurtade med besök i Kungsbacka

Av John Skoglund

Eupolitikern och forna storsimmaren David Lega träffade folk på Hotell Halland under måndagskvällen.
– Jag vågade inte gifta mig med risken om att min assistans skulle omprövas. Sedan när vi ändå fick barn och det blev omprövning så passade vi på att gifta oss.

Lega valspurtade med besök i Kungsbacka
David Lega besökte Kungsbacka. Fredrik Kollberg lyssnar gladligen. Foto: John Skoglund

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Med dagar kvar till valet så plockas alla ess fram i kortärmen av partierna. Fredrik Kollberg från Kristdemokraterna hade bjudit in sina partikollegor David Lega, Larry Söder och My Clingston till samtal om funktionshinderpolitik.
– En månad efter jag slutat skolan fick jag ett kuvert där det stod att jag blivit förtidspensionär. Jag fick kämpa och slåss för att slippa min förtidspension, säger David Lega och fortsätter att berätta att det inte snällt att sätta folk i boxar och att han tror på allas unika värde.

Funkisföräldrar är på plats och ställer frågor till KD-politikerna som de besvarar så gott de kan på men en sak är alla överens om. Att de 30 miljonerna som fått betalas i vite för att inte tillräckligt med gruppbostäder byggts har genom fel dragits på den budget som ska bekosta kostnader för funktionshindrade.

David Lega som bara under måndagen besökt fyra kommuner kan inte specifikt problemen i Kungsbacka men kan ge en generell bild av var det har gått fel.
– De stora problemen har kommit när staten har övervältrat kostnaderna till kommunerna. Det var Försäkringskassan som både gjorde bedömningar och tog besluten om vilka ärenden som kommunerna skulle ta kostnaderna. Detta skedde 2014–2016 och efter det har det varit problematiskt, säger David Lega

Det är väldigt lätt att fokusera på vad som är dåligt men David Lega har löst problem hela sitt liv.
– Först får vi inte vara rädda för att prata om hur dyrt livskvalité kan vara och sedan behövs det en statushöjning för de som jobbar. Det är viktigt och fint att hjälpa andra människor, sa David Lega på frågan från publiken om hur man ska lösa problemen.


David Lega, Fredrik Kollberg och Larry Söder lyssnar på åhörarnas åsikter. Foto: John Skoglund




Lärorikt om hemberedskap
NYHETER 2025-05-10 KL. 18:05
Premium

Lärorikt om hemberedskap

Krönika: Hurra för Europa!
KRÖNIKOR 2025-05-09 KL. 13:30
Premium

Krönika: Hurra för Europa!

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2025-05-11 KL. 17:45
Riktig bilglädje vid Rolfsån
Premium | KULTUR & NÖJE 2025-05-11 KL. 15:00
Lyckad premiär på City Rock

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Kungsbackagäng bärgade tyskt krigsflyg ur isen

Kungsbackagäng bärgade tyskt krigsflyg ur isen

Den 2 maj 1945 insåg tre unga tyska flygare att kriget var förlorat. De hade ingen lust att kapitulera i Norge utan nödlandade på isen på Torne träsk. Planet sjönk senare till botten, men 1986 fick en brokig samling äventyrare för sig att det skulle bärgas. Pensionerade polisen och hembygdsforskaren Sune Börjesson berättar här den spännande historien om hur Kungsbacka blev centrum för expeditionen.