Länets dyraste gator finns i Kungsbacka
Det handlar väldigt mycket om Kungsbacka när länets gator med högst bostadspriser presenteras. Både gatan med högsta bostadspriserna och högsta priset per kvadratmeter ligger i Kungsbacka.
Lavavägen i Kolla toppar en av listorna för bostadspriser i Halland. Foto: Ronny Karlsson.
Det är siffror från Svensk Mäklarstatistik som presenteras via Fastighetsbyrån. Trots en ganska orolig bostadsmarknad har priserna hamnat högt, och då är det vissa gator som sticker ut.
Det är helt klart attraktivt att bo i Kungsbacka och det högsta snittpriset i länet finns på Äppelrosvägen i Tölö. Där har snittpriset för en bostad legat på 6 587 000 kronor.
– Vi ser en fortsatt stark efterfrågan på villor och kedjehus i Kungsbacka. De nya bostäderna som byggts i till exempel Kolla och Tölö Ängar erbjuder en unik möjlighet till nya, kvadratsmarta boenden med närhet till Kungsbacka centrum. Med gångavstånd till pendelstationen kan du bo med naturen runt husknuten, med fågelkvitter som väcker dig på morgonen, men också nå centrala Göteborg på cirka 30 min, säger Mattias Carlsson, fastighetsmäklare och franchisetagare på Fastighetsbyrån Kungsbacka.
På andra plats kommer Logvägen i Halmstad, 5 405 556 kr, följt av Klarinettvägen i Kungsbacka, 4 837 500 kr och Guldgubbegatan i Kungsbacka, 4 646 429 kr. Av de tio gator med högst genomsnittspriser i länet ligger sex i Kungsbacka, två i Halmstad, en i Varberg och en i Falkenberg kommun.
När det gäller de dyraste kvadratmeterpriserna i länet ligger sju av adresserna på topplistan i Kungsbacka. Högst kvadratmeterpris har Lavavägen vid Kolla i Kungsbacka med ett genomsnittspris på 55 622 kr/kvm. Näst dyrast är Sveagatan i Varberg med 55 293 kr/kvm, följt av Porfyrvägen i Kungsbacka, 52 431 kr/kvm, Äppelrosvägen i Kungsbacka, 52 352 kr/kvm och Aranäs Allé i Kungsbacka, 52 172 kr/kvm.
– Det finns gräddhyllor runt om i hela landet men det är påtagliga skillnader i pris mellan de dyraste gatorna i varje län. I Hallands län får man betala i linje med rikssnittet för att bo på de mest attraktiva adresserna, säger Johan Engström, VD på Fastighetsbyrån.
Att bo i Halland är dock fortfarande billigt jämfört med Stockholm.
Örnbogatan i Bromma är den gata i Sverige som har högst genomsnittspris på bostäder, hela 23 258 333 kr. Även när det kommer till de dyraste bostadspriserna per kvadratmeter är det Stockholmsadresser, och närmare bestämt Östermalmsadresser, som dominerar på topplistan. Grev Turegatan toppar med ett kvadratmeterpris på 139 404 kr.
Här är de gatorna med högst snittpris i Halland.
1. Äppelrosvägen, Kungsbacka
2. Logvägen Halmstad
3. Klarinettvägen, Kungsbacka
4. Guldgubbegatan, Kungsbacka
5. Särö Centrumväg, Kungsbacka
6. Östra Moränvägen, Kungsbacka
7. Hantverksgränd, Varberg
8. Kaprifolvägen, Kungsbacka
9. Westerbergs Gata, Halmstad
10. Bacchus Väg, Falkenberg
Här är gatorna med högst pris per kvadratmeter:
1. Lavavägen, Kungsbacka
2. Sveagatan, Varberg
3. Porfyrvägen, Kungsbacka
4. Äppelrosvägen, Kungsbacka
5. Aranäs Allé, Kungsbacka
6. Släntstigen, Varberg
7. Granitvägen, Kungsbacka
8. Ädelstensvägen, Kungsbacka
9. Turkosvägen, Kungsbacka
10. Engelbrektsgatan, Varberg.