NYHETER 2021-03-04 KL. 06:00

Ingen fågeldöd vid Iglasjön

För fem år sedan byggdes vindkraftparken vid Iglasjön trots protester från ornitologer. Nu visar de första resultaten att oron var överdriven. En mås och en tjäder har dött hittills.

Ingen fågeldöd vid Iglasjön
Parken vid Iglasjön.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



De åtta vindmöllorna vid Iglasjön fick ett tufft kontrollprogram av Mark- och miljödomstolen sedan Göteborgs ornitologiska förening överklagat tillståndet.

Ornitologerna var rädda för att häckande fåglar skulle flyga in i vingarna, eller skrämmas bort av buller och avskogning.

Därför beslöt domstolen om ett femårigt kontrollprogram, där både döda och levande fåglar skulle räknas år ett, år två och år fem.

Nu är delrapporten för de första två åren klar, och den sista räkningen ska ske senare i år. Resultatet är inte särskilt dramatiskt.

Oron gällde framför allt tre arter: nattskärra, trana och trädlärka. Fågelräkningarna visar att trana ligger på samma nivå som innan verken byggdes, nattskärra har möjligen minskat aningen, och trädlärka har ökat kraftigt.

Men det är svårt att exakt avgöra, det är lätt att både missa fåglar och dubbelräkna, konstaterar miljökonsulten som gjort rapporten.

Döda fåglar


Samma sak när det gäller döda fåglar: de släpas ofta iväg av rovdjur och blir inte liggande intill verken. Men med detta i minne får man ändå konstatera att dödligheten verkar extremt låg.

Inventeringen har enbart hittat en död fiskmås som har flugit in i vingarna, en tjäder som verkar ha kolliderat med ett torn och fladdermus som gjort detsamma.

Nu återstår alltså en undersökning ­– men så långt verkar inte fåglarna påverkas av vindkraften vid Iglasjön.

Tidigare i NH:

Etta med havsutsikt

Häckande fåglar ställer till problem för sol-el

Profilen blir ny sportchef i Tölö
FOTBOLL 2025-11-19 KL. 16:15
Premium

Profilen blir ny sportchef i Tölö

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | BANDY 2025-11-19 KL. 21:39
Den sanslösa sviten tog äntligen slut
Premium | FOTBOLL 2025-11-19 KL. 19:24
Sportchefens svar om nyckeltrion

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Saknade alkoholfria alternativ – Attia skapade Parispojken

Saknade alkoholfria alternativ – Attia skapade Parispojken

Allt fler väljer bort alkoholen. Men sommeliern Attia Franzén tyckte att något saknades bland de alkoholfria alternativen. Nu lanserar han Parispojken där drycker skapas för att passa till specifika maträtter och tilltugg. – Jag tror att många dricker mindre, men finare, säger Attia Franzén.