NYHETER 2023-01-11 KL. 17:38

H&M Home öppnar i Kungsmässan

Av Julia Sandstén Vikberg

H&M expanderar i Kungsmässan. Den nuvarande butiken byggs ut för ge plats åt inredningskoncept H&M Home.

H&M Home öppnar i Kungsmässan
Till sommaren öppnar H&M Home i Kungsmässan. Arkivfoto: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Just nu byggs H&M-butiken i Kungsmässan om. Planen är att butiken ska expandera med 400 kvadratmeter för att även inrymma H&M Home. Till sommaren ska inredningskonceptet öppna, skriver Kungsmässan i ett pressmeddelande.
– Vi är otroligt glada att äntligen kunna berätta om denna storsatsning, som vi vet är efterlängtad av våra besökare, säger Peter Grankvist, Affärsområdeschef för Kungsmässan, i pressmeddelandet och fortsätter:
– Vi har en stark tilltro till Kungsmässans fortsatta utveckling och den senaste tidens storsatsningar visar att framtidstron delas av marknaden.
Det är Aranäs fastigheter som äger och förvaltar Kungsmässan som gör den här investeringen gemensamt med H&M. Under tiden ombyggnationen pågår flyttar H&M till en tillfällig yta på plan 1 vid entré 4.


TV-klipp och nyheter

Kritik på flera punkter mot IF
2025-09-01 KL. 16:11
Premium

Kritik på flera punkter mot IF

20 miljoner extra för att lösa problemen

Sporthelgen i korthet
SPORT 2025-09-01 KL. 09:41
Premium

Sporthelgen i korthet

Hundprofilen har skrivit till riksdagen – vill ha lagändring
NYHETER 2025-09-01 KL. 07:45
Premium

Hundprofilen har skrivit till riksdagen – vill ha lagändring

"Rätt hund ska få rätt åtgärd"

”Man kan inte föreställa sig hur det kommer att vara”
SPORT 2025-08-31 KL. 17:45
Premium

”Man kan inte föreställa sig hur det kommer att vara”

✔ Relationen med "Fidde" ✔ Diskussionerna med Postecoglou ✔ Framtiden

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | VÅRD 2025-09-01 KL. 16:11
Kritik på flera punkter mot IF

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Politikern som gjort Ironman: Träning stärker demokratin

Politikern som gjort Ironman: Träning stärker demokratin

När Emanuel Forsell (M) gav sig in i politiken fick han snabbt tunga poster som ordförande i skolnämnden och som invald i kommunledningen. Det många inte vet är att han är en av få politiker som genomfört den extrema triathlontävlingen Ironman. Han menar att fler politiker borde syssla med uthållighetsidrott. – Den idrotten har en tendens att fostra rationella och målmedvetna personer. Det behövs inom demokratin och politiken.