NYHETER 2022-09-21 KL. 14:19

Här är partierna som inte nådde fullmäktige

Av Ronny Karlsson

Flera nya partier hade ambitionen att ta sig in i kommunfullmäktige. Men när alla röster räknats visar det sig att inget av partierna var speciellt nära att lyckas med det.

Här är partierna som inte nådde fullmäktige
Agnetha Ernegård, Kungsbacka Framtidsparti, fick inte någon plats i kommunfullmäktige. Foto: Anton Lorentzson

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Under onsdagen blev den slutgiltiga rösträkningen klar för kommunvalet i Kungsbacka. Inför valet hade flera partier ambitioner att ta sig in i fullmäktige.
Medborgerlig Samling syntes på olika platser i kommunen inför valet och Alternativ för Sverige ordnade bland annat med torgmöte i Kungsbacka för att nå ut till väljarna. Även Agnetha Ernegårds parti, Kungsbacka Framtidsparti, hade hoppats på att nå över de två procent som krävdes för att få en plats bland de styrande i fullmäktige.
Men så blev det alltså inte.
Medborgerlig Samling fick nöja sig med 0,63 procent (361 röster), Alternativ för Sverige stannade på 0,62 procent (354 röster)och Kungsbacka Framtidsparti fick 0,39 procent (220 röster).
I jämförelse kan nämnas att Miljöpartiet, som minsta parti i fullmäktige de kommande fyra åren, fick 3,25 procent av rösterna.
Här är övriga partier som fick röster i kommunvalet:
Kristna Värdepartiet 50 röster
MoD 43 röster
Feministiskt Initiativ 41 röster
Partiet Nyans 15 röster
Direktdemokraterna 5 röster
Piratpartiet 5 röster
Knapptryckarna 4 röster
Enhet 2 röster
Klassiskt Liberala Partiet 1 röst
Ond Kyckling Partiet 1 röst
Sveriges Kommunistiska Parti 1 röst
Landsbygdspartiet Oberoende 1 röst
Basinkomstpartiet 1 röst
Partiet Vändpunkt 1 röst


Krönika: Hurra för Europa!
KRÖNIKOR 2025-05-09 KL. 13:30
Premium

Krönika: Hurra för Europa!

Tuff omställning när cancern tog Kristins sångröst
NYHETER 2025-05-08 KL. 21:00
Premium

Tuff omställning när cancern tog Kristins sångröst

Hanhalsbon har skapat en föreläsning om vägen tillbaka

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2025-05-10 KL. 19:51
Fjärås tog komfortabel seger
Premium | NYHETER 2025-05-10 KL. 18:05
Lärorikt om hemberedskap

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Kungsbackagäng bärgade tyskt krigsflyg ur isen

Kungsbackagäng bärgade tyskt krigsflyg ur isen

Den 2 maj 1945 insåg tre unga tyska flygare att kriget var förlorat. De hade ingen lust att kapitulera i Norge utan nödlandade på isen på Torne träsk. Planet sjönk senare till botten, men 1986 fick en brokig samling äventyrare för sig att det skulle bärgas. Pensionerade polisen och hembygdsforskaren Sune Börjesson berättar här den spännande historien om hur Kungsbacka blev centrum för expeditionen.