NYHETER 2023-09-21 KL. 16:00

Golfdag i rosa gav rekordbidrag mot cancer

Av Ronny Karlsson

Det blev nytt rekord när Pink Lady avgjordes för sjätte gången hos Forsgårdens golfklubb. Under dagen samlades det in nästan 50 000 kronor till Cancerfonden.

Golfdag i rosa gav rekordbidrag mot cancer
Elisabeth Schumacher, Annika Hilmersson och Inger Falk i tävlingsledningen. Foto: Privat.

TV-klipp och nyheter

Det årliga evenemanget hade lockat 52 kvinnliga golfare.

– Det blev en fin dag med glädje, gemenskap och framför allt en önskan om att göra skillnad i kampen mot cancer. Nytt rekord för insamlingen blev i år 46 800 kr som oavkortat går till Cancerfonden, konstaterar tävlingsledningen.

Dagen är mer än en golftävling för deltagarna, med förenade krafter får man också stötta något så viktigt som kampen mot cancer.

Under tävlingen visade deltagarna sitt engagemang för ändamålet genom att bära rosa kläder, peruker och dekorera sina golfvagnar med rosa band. Den rosa färgen, som blivit symbolen för kampen mot cancer, sågs överallt på banan.

Dagen avslutades med en pizzabuffé och pengarna som samlades in, 46 800 kronor, sitter nu på Cancerfondens konto.



TV-klipp och nyheter

Hemtjänsten i Kungsbacka på plats 74
NYHETER 2023-12-06 KL. 11:45

Hemtjänsten i Kungsbacka på plats 74

Halmstad bäst i Sverige

Beslutet om tre sjukhus spikas
NYHETER 2023-12-05 KL. 20:00
Premium

Beslutet om tre sjukhus spikas

Klagomål på Vardaga diariefördes inte
POLITIK 2023-12-05 KL. 07:00
Premium

Klagomål på Vardaga diariefördes inte

Kommunens nya riktlinjer bröt mot lagen

Fler nyheter

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | TRAFIK 2023-12-06 KL. 16:00
Äldre kvinna kritisk mot p-appar

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Förskolans utemiljöer ska hjälpa barn att lära

Förskolans utemiljöer ska hjälpa barn att lära

Utemiljöerna i Kungsbackas förskolor ska utvecklas. Enligt Anna Alexandersson, som leder projektet, ska barnens utemiljöer stimulera till rörelse, lärande, kreativitet och lekglädje. Hon menar att behovet av att jobba med detta i kommunen är stort. – Det här är så viktigt, säger hon.