NYHETER 2022-11-21 KL. 11:08

Fyra olyckor i Kungsbacka i snöovädret

Av Julia Sandstén Vikberg

Det har skett fyra trafikolyckor i kommunen på bara två timmar. Bland annat så har Varbergsvägen stängts av efter en olycka.
– Det har varit mycket trafikolyckor i Halland, inte minst i Kungsbacka, så det gäller att hålla hastigheter och avstånd och ta det försiktigt, säger Anna Göransson, polisens presstalesperson i region Väst.

Fyra olyckor i Kungsbacka i snöovädret
Det har varit många olyckor under morgonen. Foto: Läsarbild

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Snöovädret har ställt till det i trafiken under förmiddagen. Enligt Maria Berntssson, larm- och ledningsoperatör på räddningstjänsten Storgöteborg, har räddningstjänsten varit ute på flera larm i Kungsbacka kommun.
– Just nu är vi ute på tre-fyra stycken i Kungsbackaområdet. Det är bilar som har kört av vägen, säger Maria Berntssson.
Vid 09.30-tiden inträffade en olycka på Brearedsvägen i Frillesås där en lastbil körde i diket och välte. När Räddningstjänsten kom till platsen var det inga skador och lastbilen utgjorde inte något hinder för övrig trafik, så räddningstjänsten kunde lämna platsen.
Vid 10.20-tiden kom ett larm om en singelolycka av mindre omfattning på Skolgatan och några minuter senare kom ytterligare ett larm om en olycka på Varbergsvägen.
– En bil har kört av vägen. Vägen är helt avspärrad. Det finns ingen prognos i nuläget, säger Maria Berntssson.
Enligt Anna Göransson har bilen voltat och en man i 70-årsåldern ska ha förts till sjukhus efter olyckan.
– Men skadorna ska vara lindriga, säger Anna Göransson.
Vid 10.30-tiden larmades räddningstjänsten till ytterligare en olycka på Västra särövägen där två bilar varit inblandade. En av bilarna ska ligga på taket. Skadeläget är okänt.
Vid 12.30-tiden skickades polisen till väg 158 Hönsaryd i Vallda då en långtradare inte kunde ta sig upp för en backe och därigenom hindrade trafiken. Polisen skriver på sin hemsida att det råder totalt stopp för trafik och enligt uppgift ska flera fordon ha glidit av vägen.

Snöovädret har även lett till att busstrafiken har ställts in på flera sträckor i Kungsbacka, skriver Västtrafik på sin sajt.

Läs mer: Plötsligt blev Kungsbacka en stad täckt i snö
Läs mer: Snart försvinner snön - plusgrader är att vänta
Läs mer: Stopp för alla bussar i Kungsbacka

Paret vill göra den sanka ängen till ett paradis för djur
2026-05-11 KL. 19:00
Premium

Paret vill göra den sanka ängen till ett paradis för djur

En vattenspegel ökar mångfald och minskar utsläpp

Havet mår inte bra – så kan utsläppen minska
2026-05-11 KL. 18:00
Premium

Havet mår inte bra – så kan utsläppen minska

Alla krafter måste samverka för att få bort näringssalter

Vill slippa överklaganden – köper kritikers gårdar
NYHETER 2026-05-11 KL. 11:45
Premium

Vill slippa överklaganden – köper kritikers gårdar

Miljoner satsas inför Dagabs jättesatsning

Sporthelgen i korthet
SPORT 2026-05-11 KL. 11:12
Premium

Sporthelgen i korthet

Kapten Menns fond för unga tekniker upplöses efter 150 år
NYHETER 2026-05-10 KL. 16:45
Premium

Kapten Menns fond för unga tekniker upplöses efter 150 år

Vad ska nu fattiga och sedliga ungdomar göra?

29 bilder från SM-tävlingarna
SPORT 2026-05-10 KL. 14:59
Premium

29 bilder från SM-tävlingarna

Ville ändra branschen – nu driver hon fem salonger
FAMILJ 2026-05-10 KL. 10:00
Premium

Ville ändra branschen – nu driver hon fem salonger

"Får inte öppna en salong till innan jag kan åka på en håll käften-resa"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Strax innan pandemin bröt ut och stängde världen tog familjen ett stort beslut. De bestämde sig för att lämna USA och flytta till Sverige. Nu bor de sedan sex år tillbaka vid havet i Åsa. – Jag är så tacksam för att vi flyttade, säger Emily Bender Petrov.