NYHETER 2022-11-21 KL. 11:08

Fyra olyckor i Kungsbacka i snöovädret

Av Julia Sandstén Vikberg

Det har skett fyra trafikolyckor i kommunen på bara två timmar. Bland annat så har Varbergsvägen stängts av efter en olycka.
– Det har varit mycket trafikolyckor i Halland, inte minst i Kungsbacka, så det gäller att hålla hastigheter och avstånd och ta det försiktigt, säger Anna Göransson, polisens presstalesperson i region Väst.

Fyra olyckor i Kungsbacka i snöovädret
Det har varit många olyckor under morgonen. Foto: Läsarbild

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Snöovädret har ställt till det i trafiken under förmiddagen. Enligt Maria Berntssson, larm- och ledningsoperatör på räddningstjänsten Storgöteborg, har räddningstjänsten varit ute på flera larm i Kungsbacka kommun.
– Just nu är vi ute på tre-fyra stycken i Kungsbackaområdet. Det är bilar som har kört av vägen, säger Maria Berntssson.
Vid 09.30-tiden inträffade en olycka på Brearedsvägen i Frillesås där en lastbil körde i diket och välte. När Räddningstjänsten kom till platsen var det inga skador och lastbilen utgjorde inte något hinder för övrig trafik, så räddningstjänsten kunde lämna platsen.
Vid 10.20-tiden kom ett larm om en singelolycka av mindre omfattning på Skolgatan och några minuter senare kom ytterligare ett larm om en olycka på Varbergsvägen.
– En bil har kört av vägen. Vägen är helt avspärrad. Det finns ingen prognos i nuläget, säger Maria Berntssson.
Enligt Anna Göransson har bilen voltat och en man i 70-årsåldern ska ha förts till sjukhus efter olyckan.
– Men skadorna ska vara lindriga, säger Anna Göransson.
Vid 10.30-tiden larmades räddningstjänsten till ytterligare en olycka på Västra särövägen där två bilar varit inblandade. En av bilarna ska ligga på taket. Skadeläget är okänt.
Vid 12.30-tiden skickades polisen till väg 158 Hönsaryd i Vallda då en långtradare inte kunde ta sig upp för en backe och därigenom hindrade trafiken. Polisen skriver på sin hemsida att det råder totalt stopp för trafik och enligt uppgift ska flera fordon ha glidit av vägen.

Snöovädret har även lett till att busstrafiken har ställts in på flera sträckor i Kungsbacka, skriver Västtrafik på sin sajt.

Läs mer: Plötsligt blev Kungsbacka en stad täckt i snö
Läs mer: Snart försvinner snön - plusgrader är att vänta
Läs mer: Stopp för alla bussar i Kungsbacka

Spelet bakom värvningarna
BANDY 2025-05-08 KL. 14:00
Premium

Spelet bakom värvningarna

✔ Dissen mot rivalen ✔ Sommarbandyskolan ✔ Värvningen de missade

Två barn som inte kunde simma kom bort i badhus
NYHETER 2025-05-08 KL. 07:45
Premium

Två barn som inte kunde simma kom bort i badhus

IVO har granskat händelsen

Tränaren om FBK:s nya truppbygge
BANDY 2025-05-07 KL. 20:00
Premium

Tränaren om FBK:s nya truppbygge

✔ Kaptensskiftet ✔ Viktigaste nyförvärvet ✔ Den nya målvaktsduon

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Kungsbackagäng bärgade tyskt krigsflyg ur isen

Kungsbackagäng bärgade tyskt krigsflyg ur isen

Den 2 maj 1945 insåg tre unga tyska flygare att kriget var förlorat. De hade ingen lust att kapitulera i Norge utan nödlandade på isen på Torne träsk. Planet sjönk senare till botten, men 1986 fick en brokig samling äventyrare för sig att det skulle bärgas. Pensionerade polisen och hembygdsforskaren Sune Börjesson berättar här den spännande historien om hur Kungsbacka blev centrum för expeditionen.