NYHETER 2023-03-20 KL. 11:00

Dubbelt Kungsbacka när Vi i femman inleddes

Av Ronny Karlsson

Kungsbacka dominerar stort när Vi i femmans kvartsfinaler avgörs under veckan. I den första matchen gick segern till Älvsåkersskolan 5A som vann mot Internationella engelska skolan.

Dubbelt Kungsbacka när Vi i femman inleddes
Älvsåkersskolan tog hem den första kvartsfinalen. Foto: Privat.

Norra Halland har tidigare berättat om Kungsbackaskolornas framfart i årets upplaga av Vi i femman. Hela sex av åtta slutspelsklasser kommer från kommunen och tre av dom är fran samma skola, nämligen Internationella engelska skolan.
I den första kvartsfinalen var det redan klart att en skola från Kungsbacka skulle gå vidare. Där möttes nämligen Älvsåkersskolan 5A och Internationella engelska skolan 5A.
Båda klasserna visade upp imponernade kunskaper, men till slut gick segern till Älvsåkersskolan som vann med 35-25. Där väntar nu semifinal under nästa vecka.
I morgon avgörs den andra kvartsfinalen. Där ska 5B från IES i Kungsbacka möta Skottorpskolan 5B från Laholm.
Utöver de tre klasserna från IES och klassen från Älvsåkersskolan, ska även en klass från Säröskolan och en klass från Kollaskolan tävla under veckan.


SENASTE TV-NYHETERNA

Eldningsförbud – men det här får du göra
NYHETER 2023-06-01 KL. 15:00

Eldningsförbud – men det här får du göra

Butiken tas bort när mack blir obemannad
NYHETER 2023-06-01 KL. 11:45

Butiken tas bort när mack blir obemannad

Solig festdag när boendet ordnade egen marknad
NYHETER 2023-06-01 KL. 10:30

Solig festdag när boendet ordnade egen marknad

Tågstopp under större delen av dagen
NYHETER 2023-06-01 KL. 07:08

Tågstopp under större delen av dagen

Två 15-åringar åtalas för misshandel på skola
NYHETER 2023-06-01 KL. 07:00
Premium

Två 15-åringar åtalas för misshandel på skola

Fler nyheter

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2023-06-01 KL. 22:43
Efter tunga perioden klev Jonsson fram
Premium | FOTBOLL 2023-06-01 KL. 22:02
Lerkils stod för en överkörning
Premium | FOTBOLL 2023-06-01 KL. 21:36
Här avgör skyttedrottningen derbyt

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Dyrare pendla till övriga Halland

Dyrare pendla till övriga Halland

Från i april gjorde Hallandstrafiken om zonsystemet kraftigt. Det innebar en förenkling och billigare resor för många hallänningar. Men för kungsbackabor som pendlar söderut kan det bli tusentals kronor dyrare varje år.