NYHETER 2026-04-10 KL. 18:45

Naturum höll påsklovskurs i zombieberedskap

Av Tove Eliasson

Vad gör man om det plötsligt skulle bli en zombieapokalyps? Det fick barn och föräldrar lära sig under kursen i zombieberedskap på Naturum i Fjärås.

Naturum höll påsklovskurs i zombieberedskap
Linda Landberg belyser vikten av att ha vatten nära till hands när man gör upp eld, särskilt i gräsbrandstider. Bild: Tove Eliasson

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Vid vindskyddet i skogsbrynet luktar det rök och grillkol. Tändstålet går varmt när en av kursdeltagarna ska lära sig att få fyr på en bit bomull. Kursledare Linda Landberg, naturföreståndare på Naturum, står beredd med en vattenflaska bredvid eldstaden.

– Det är risk för gräsbränder, så vi får ta det lugnt, säger hon.

Deltagarna får lära sig att göra upp eld med hjälp av tändstål. Bild: Tove Eliasson

Det är dagens andra kurs i zombieberedskap, och antalet medverkande var fler under förmiddagen, berättar Linda.

– Men det är bra att vara få eftersom det hålls på med eld och liknande, säger hon.

Att det är zombietema på kursen lockar den unga målgruppen, men det som lärs ut är färdigheter som är värdefulla inför diverse typer av kriser.

– Förbereder man sig för det värsta så klarar man även de mindre kriserna, säger Linda. Hon har hållit i kursen några gånger i Varberg tidigare, men det här är första gången den hålls på Naturum i Fjärås.

Naturums vindskydd är tillfälligt omgjort till ett basecamp. Bild: Tove Eliasson

Nästa moment är att deltagarna tillsammans ska få välja bland olika bilder vad som ska packas i deras ”bug out-bag”, som det kallas på engelska. Det är väskan man har med sig ifall man behöver lämna sitt läger, och den ska innehålla saker som ska kunna hålla en vid liv i några dagar. Deltagarna får en minut på sig att välja ut bilderna.

– Karta, kompass, eldstål..., hörs det när gruppen ska välja. Vissa saker är självklara i packningen medan andra tar längre tid att besluta sig om.

Ett av momenten går ut på att välja vad man ska packa i sin "bug out-bag". Blir det mobilen, godiset eller kompassen som ska få följa med? Bild: Tove Eliasson

Efter att tio saker valts ut går Linda igenom dem med deltagarna och de får diskutera varför sakerna kan vara mer eller mindre värdefulla i packningen.

– Godiset hade ni inte valt, säger hon och håller upp bilden på godispåsen.

– Men faktum är att det ger snabb energi, och det kan vara jättebra när man ska springa från zombies, fortsätter hon.

Efter kursen är klar får de godkända deltagarna varsin pin där det står saker som ”inte rädd, förberedd”.

– Förhoppningsvis är de mer förberedda nu, säger Linda. Hon säger också att eftersom ämnet är såpass aktuellt är det inte omöjligt att fler kurser av samma slag hålls i sommar.

Naturföreståndare Linda Landberg lär ut (zombie)beredskap på Naturum. Bild: Tove Eliasson



Vad är viktigast att tänka på vid en kris? Linda tipsar:

*Samarbete är viktigt! Dra nytta av varandra istället för att tro att man klarar sig bäst själv.

*Kunna tänka klart. Stanna upp och ta ett djupt andetag.

*Var förberedd. Ha krisvatten, torrvaror, vevradio och möjlighet att värma upp mat med till exempel ett spritkök. Det är också bra att ha övat innan, man kan till exempel öva hemma på att snabbt packa det viktigaste.

Föräldraledigheten blev skrivtid – åtta bokmanus klara
KULTUR & NÖJE 2026-04-10 KL. 19:15
Premium

Föräldraledigheten blev skrivtid – åtta bokmanus klara

Annelie ger ut ungdomsbok om att hitta sig själv

TV-klipp och nyheter

Profilvärvningen som knappt kommer spela
2026-04-10 KL. 18:00
Premium

Profilvärvningen som knappt kommer spela

Nöjeskrönika: Vilken biltyp är du?
2026-04-10 KL. 16:00
Premium

Nöjeskrönika: Vilken biltyp är du?

Larmet: Unga i Kungsbacka säljer sexuella tjänster
NYHETER 2026-04-09 KL. 20:00
Premium

Larmet: Unga i Kungsbacka säljer sexuella tjänster

"Vi har en låg kunskap om det här och ser inte tecknen"

Tränaren stämplar ut efter säsongen
FOTBOLL 2026-04-09 KL. 16:00
Premium

Tränaren stämplar ut efter säsongen

Höjer varningens finger efter fjolårets succé

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

"Om man fortfarande är trasig är det svårt att läka andra"

Hon vet hur det känns att gå sönder och vad som krävs för att bli hel igen. Idag arbetar Marie Heydecke med samtal och personlig utveckling, och arrangerar snart en egen mässa i Älvsåkersgården för andra gången.