NYHETER 2025-07-07 KL. 12:15

Det gäller för hundar på badstränderna i sommar

Av Ronny Karlsson

Vad gäller för hundar på våra badstränder i Kungsbacka? Jo, de får vistas nästan överallt, men på fyra av badplatserna finns restriktioner.

Det gäller för hundar på badstränderna i sommar
Här är reglerna för hundar på badstränder i Kungsbacka i sommar. Foto: Pixabay

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Under varma sommardagar är stranden ett givet utflyktsmål för många. Att då lämna hunden ensam hemma kan kännas fel.

Vad gäller då för regler när det gäller hundar på badstränder?

Jo, begränsningarna är väldigt få.

– Den får följa med till stranden, men precis som annars gäller att hunden ska vara kopplad och man ska visa hänsyn, säger Emir Halalkic, verksamhetschef på förvaltningen för Teknik.

Det ska även vara okej att ta med hunden ut i vattnet, men det finns faktiskt vissa begränsningar för hundarna.

På fyra badplatser får de nämligen inte vistas på badbryggor eller badflottar. Det handlar då om Hanhals holme, Stora Iglatjärn, Smarholmen och Utholmen.

– I övrigt finns inga förbud, men det är viktigt att tänka på att en del är allergiska och andra är rädda för hundar. Det är viktigt att hålla koll på sin hund, säger Halalkic.



Usel halvlek sänkte Aranäs
HANDBOLL 2025-12-22 KL. 21:08
Premium

Usel halvlek sänkte Aranäs

Har nu tio raka utan seger

Vänskapen viktig – Jonathan kämpar mot psykisk ohälsa
NYHETER 2025-12-22 KL. 19:52

Vänskapen viktig – Jonathan kämpar mot psykisk ohälsa

"Det har varit svårt för mig att känna att jag har gjort tillräckligt"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | HANDBOLL 2025-12-22 KL. 21:08
Usel halvlek sänkte Aranäs

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Görans fynd – hittade kloster från medeltiden under åkern

Görans fynd – hittade kloster från medeltiden under åkern

Han har kartlagt hundratals gamla torp och kvarnar i trakterna mellan Kungsbacka och Varberg. Men i våras gjorde amatörarkeologen Göran Bengtsson sitt livs fynd. Under åkerjorden hittade han de gamla murarna till vad som kanske är ett cistercienserkloster från 1100-talet. – Jag har arbetat som arkeolog i 40 år och det här är något unikt, säger Bengt Westergaard på Arkeologerna, Statens historiska museer.