På lördagseftermiddagen försvann värmen för Aranäs hyresgäster på Stormgatan för andra gången på en vecka. Orsaken var en pump som stannat men en intern kommunikationsmiss gjorde att boende inte fick någon information.
– Vi ser över våra rutiner så att vi säkerställer att det blir rätt i fortsättningen, säger Jessica Wikestam, kommunikations- och marknadschef på Aranäs Fastigheter AB.
Händelsen är anmäld enligt Lex Sarah och utreds
Elvire De Beck forskar om röda jättar i rymden
I ett gammalt varvsområde i Göteborg växer ett stort street food-område fram – Vassen. Det blir 4 500 kvadratmeter med mat från världens alla hörn, barer och musik. Gottskärsbon Johan Malm är delaktig i Vassen och ska ha ett fisk- och skaldjurskök på plats. – Förhoppningsvis kommer de som bor i kranskommunerna tycka att det här är en destination som man måste besöka, säger Johan Malm.



