En allmänhet larmade polisen om att en bil bogserade en annan bil i en hög hastighet på E6:an på torsdagskvällen. Ekipaget ska ha kört uppemot 100 kilometer i timmen. Föraren misstänks nu för brott.
Strax före klockan 19.00 på torsdagskvällen larmades polisen om händelsen. Det var en allmänhet som hade observerat ekipaget på E6:an.
– Det var en allmänhet som observerat en bil bogsera en annan bil i en väldigt hög hastighet, uppemot 100 kilometer i timmen, säger Adam Isaksson Samara, presstalesperson på polisen i region Väst.
Ekipaget befann sig på E6 norr om Varberg när polisen larmades och polisen fick stopp på det vid avfart 60 vid Kungsbacka. Föraren av det bogserade fordonet, en man i 35-årsåldern, fick en ordningsbot och polisen omhändertog också hans körkort.
Lämnades ensam i skogen med bara tre patroner
Förr jagade hon undermåliga familjehem och smugglare i jobbet som reporter på Norra Halland. Nu är Josefine Julén chefredaktör på Jaktjournalen och nyss hemkommen från en drömresa – svartbjörnsjakt i Kanada.