NYHETER 2018-04-13 KL. 11:20

Bär mig tills jag blir 18 år

Bär mig tills jag blir 18 år

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

KRÖNIKA. Livet kan vara grymt. Man gifter sig och skaffar barn. Man bär på det lilla miraklet. Det är tryggt i din famn. Du förundras över att du – faktiskt du – har varit en del i att skapa detta vackra liv. Du och barnet, ni är ett. Ingenting kommer att skilja er åt.

     Sedan blir barnet tonåring, vill skaffa sig en egen identitet och flyttar snart hemifrån. 

     Jag hör ofta föräldrar tala om hur roligt det är med större barn. Ja, förvisso. Det är oerhört berikande att se hur de utvecklas och att man nu kan ha en djupare relation med dem, med givande samtal om livet, kärleken och smärtan. Men… 

     Jag märker att det går längre och längre tid mellan de där uppbyggande samtalen. Och tiden där emellan? Ja, låt oss vara ärliga och säga att utöver standardbeteendet – trotsig, gnällig och lat – så kan tonåringar vara urtråkiga. De beklagar sig gärna över sina pinsamma och tråkiga föräldrar, men vi försöker åtminstone hitta på saker. De vill sällan följa med på familjeaktiviteter, de sover helst halva dagen och när de är vakna får man ingen kontakt – för deras ögon är fastklistrade vid någon form av elektronisk skärm. 

     Nej, kan jag få tillbaks dagarna då barnen i oförfalskad glädje hoppade i min famn när jag kom hem från jobbet. Kan jag få tillbaks alla sagostunder när alla barnen tryckte sig nära intill. Var försvann alla mysattacker? Var är alla barn som älskade att sitta i knät?

     Jag vet att det fanns blöjbyten, skrikiga röster och sömnlösa nätter. Men allt det där ligger som i en dimma, nästan så att jag inte minns det. Jag minns bara det lilla barnet som ville bli buret. Som ville vara nära sin förälder. Som ville vara ett.

     Nu står mitt hopp till vår dotter, vårt tredje och yngsta barn. I dag fyller hon tolv år. Grattis, hjärtat! Nyligen hände något fantastiskt. Jag hör ett svagt jämrande sent en kväll. Ljudet som kommer från dotterns sovrum eskalerar snabbt till högljutt, okontrollerad gråt. Jag springer in till henne och undrar vad som står på. Hon får inte stopp på tårarna och snyftar kraftigt mellan varje ord: ”Jag… vill… inte… bli stooor!” 

    Jag blir något konfunderad. ”Vad menar du… inte bli stor?”

Fortfarande märkbart tagen svarar hon: ”Jag vill bara vara liten! Om jag blir stor kommer ni inte ta hand om mig längre.” Snyft, snyft.

    ”Men lilla gumman, det är klart att vi alltid kommer att göra det.”

    ”Åh pappa… jag önskar så mycket att du alltid kunde bära mig!” Mycket mer snyft.

     Detta vara ett mirakel. Aldrig har jag varit så glad över att se mitt barn vara så ledsen. Jag vet inte exakt vad som föranledde denna gråtattack, men i stundens intensitet brydde jag mig inte. Dottern hade tydligen kommit till den sunda insikten att det var bäst att förbli liten. Där fanns tryggheten. Där fanns föräldrakontakten. Klokt barn. Detta var ett tillfälle att ta tillvara på.

    ”Jag ska göra en deal med dig”, svarade jag lugnande. ”Jag kommer bära dig så länge du vill.”

     Hon torkar tårarna. ”Säkert?”

     ”Säkert.”

     ”Då vill jag…” Hon tänker en stund. ”… att du bär mig tills jag blir 18 år.”

     Vi tummar på det ”Deal.”

     Ja, det är så det får bli: En blivande tonåring som fortfarande kommer vara mitt lilla barn. 

     Problemet löst.

 



40 år efter genombrottet – nu släpper han första soloalbumet
KULTUR & NÖJE 2026-09-18 KL. 18:00
Premium

40 år efter genombrottet – nu släpper han första soloalbumet

✔ Tog studenten som 38-åring ✔ Sprayade guldskorna själv ✔ Tiden med Diggiloo Diggiley

Ytterligare två män begärs häktade i utpressningsmål
NYHETER 2026-09-18 KL. 15:04
Premium

Ytterligare två män begärs häktade i utpressningsmål

Misstankarna gäller brott som ska ha begåtts några dagar före skjutningen i Särö

Nya Hanhalstränaren inför premiären
ISHOCKEY 2026-09-18 KL. 12:35
Premium

Nya Hanhalstränaren inför premiären

• Felfria försäsongen • Nya serieupplägget • Han vinner poängligan

En enda utrymning på 20 år – när Lill-Babs stod på scen
NYHETER 2026-09-17 KL. 21:00
Premium

En enda utrymning på 20 år – när Lill-Babs stod på scen

• 1 300 föreställningar • 370 000 besökare • Så firas jubileet

Frölundas stjärnvärvning siktar på SM-guld
ISHOCKEY 2026-09-17 KL. 20:00
Premium

Frölundas stjärnvärvning siktar på SM-guld

✔ Besvikelsen ✔ Pressen ✔ Guldjakten

Stor enkät inför seriestarten
HANDBOLL 2026-09-17 KL. 18:00
Premium

Stor enkät inför seriestarten

✔ Där hamnar Aranäs ✔ De går upp ✔ Vem är näst bäst i Aranäs

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

"Vi visste inte om hon skulle överleva"

När Alice Johansson Brodén var 1,5 år drabbades hon både av en hjärntumör och en stroke. Läkarna gav henne en mörk prognos. I dag, 16 år gammal, driver hon företag där hon säljer egendesignade kepsar och mössor för att samla in pengar till Barncancerfonden. – Jag vill hjälpa forskningen att gå vidare, säger hon.