NYHETER 2018-01-13 KL. 07:00

Ännu inga besked om Majgården

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Konkursförvaltaren Pia Brink har fortsatt inga besked att ge om Majgårdens framtid.

 

Majgårdens bageri och konditori försattes tisdagen den 2 januari i konkurs och både caféet i Kungsbacka och butiken i Onsala har stängt efter utförsäljning av bröd, bullar och andra varor under den gångna helgen.

– Vi kommer nu gå vidare med olika alternativa lösningar och tittar även på om det finns någon som skulle kunna vara intresserad av att köpa och driva vidare, men det är inget jag kan berätta om i nuläget, säger Pia Brink till Norra Halland.

Enligt Pia Brink hoppas man dock komma fram till en framtida lösning som gynnar alla.

– Alltihop är förstås djupt olyckligt och både kunder och personal har uttryckt sin sorg över att bageriet och konditoriet gått i graven.

Totalt berörs ett 40-tal heltids- och säsongsanställda vid Majgården som de senaste 20 åren drivits av Viktoria Frederiksen.



Tuff omställning när cancern tog Kristins sångröst
2025-05-08 KL. 21:00
Premium

Tuff omställning när cancern tog Kristins sångröst

Hanhalsbon har skapat en föreläsning om vägen tillbaka

I topp: Renoverad gård från 1850-talet
2025-05-08 KL. 19:00
Premium

I topp: Renoverad gård från 1850-talet

Spelet bakom värvningarna
BANDY 2025-05-08 KL. 14:00
Premium

Spelet bakom värvningarna

✔ Dissen mot rivalen ✔ Sommarbandyskolan ✔ Värvningen de missade

Två barn som inte kunde simma kom bort i badhus
NYHETER 2025-05-08 KL. 07:45
Premium

Två barn som inte kunde simma kom bort i badhus

IVO har granskat händelsen

Tränaren om FBK:s nya truppbygge
BANDY 2025-05-07 KL. 20:00
Premium

Tränaren om FBK:s nya truppbygge

✔ Kaptensskiftet ✔ Viktigaste nyförvärvet ✔ Den nya målvaktsduon

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | BANDY 2025-05-08 KL. 14:00
Spelet bakom värvningarna

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Kungsbackagäng bärgade tyskt krigsflyg ur isen

Kungsbackagäng bärgade tyskt krigsflyg ur isen

Den 2 maj 1945 insåg tre unga tyska flygare att kriget var förlorat. De hade ingen lust att kapitulera i Norge utan nödlandade på isen på Torne träsk. Planet sjönk senare till botten, men 1986 fick en brokig samling äventyrare för sig att det skulle bärgas. Pensionerade polisen och hembygdsforskaren Sune Börjesson berättar här den spännande historien om hur Kungsbacka blev centrum för expeditionen.