NYHETER 2024-10-28 KL. 10:56

Ännu en person häktad efter bombdramat i Kolla

En tredje person har häktats efter den dramatiska händelsen i Kolla där polisen hittade ett farligt föremål. Personen är i 20-årsåldern och begärs häktad för grovt narkotikabrott samt försöka till allmänfarlig ödeläggelse.

Ännu en person häktad efter bombdramat i Kolla
En tredje person har begärts häktad efter den dramatiska natten i Kolla. Arkivbild: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det var under natten mellan 10 och 11 oktober som det blev stort polispådrag i Kolla. Ett farligt föremål hittades och polisens bombgrupp kallades till platsen.

Polisen bedömde i det läget att det handlade om ett skarpladdat föremål som hittades.

Samma natt kunde en ung pojke gripas och han är nu misstänkt för försök till allmänfarlig ödeläggelse. I förra veckan greps även en kvinna i 30-årsåldern och hon misstänks för grovt narkotikabrott.

Nu har alltså även en tredje person frihetsberövats. Det handlar om en person i 20-årsåldern som anhölls i torsdag och häktades i samband med en förhandling under helgen. Misstanken där handlar om grovt narkotikabrott samt försök till allmänfarlig ödeläggelse.

Narkotikabrotten ska enligt häktningsframställan ha skett under september månad i år. Den häktade personen förnekar brott.

Åtal mot den häktade personen ska vara väckt senast 22 november.



LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2025-05-31 KL. 18:15
Succé när MMA:n kom till stan
Premium | FOTBOLL 2025-05-31 KL. 14:03
Tappade poäng i slutsekunderna

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Redaktörens stora äventyr – sköt en björn i Kanada

Redaktörens stora äventyr – sköt en björn i Kanada

Förr jagade hon undermåliga familjehem och smugglare i jobbet som reporter på Norra Halland. Nu är Josefine Julén chefredaktör på Jaktjournalen och nyss hemkommen från en drömresa – svartbjörnsjakt i Kanada.