NYHETER 2023-09-04 KL. 15:00

Änglaföräldrar stöttar när det värsta hänt

Av Kristian Alm

Vad gör man med den ofattbara sorgen och saknaden när ens barn tagit sitt liv? Ulrica Scott Malmgren kände sig totalt övergiven och startade stödgruppen Änglaföräldrar.

Änglaföräldrar stöttar när det värsta hänt
Ulrica Scott Malmgren och Susanne Eliasson berättade om sitt arbete med stödgruppen Änglaföräldrar. Foto: Kristian Alm

TV-klipp och nyheter

Varje år tar runt 1 500 personer sitt liv i Sverige. Det minskar sakta, men inte bland unga.

För de föräldrar som tvingas uppleva chocken och sorgen är stödet från samhället minimalt. Det upptäckte Ulrica Scott Malmgren när hennes son Mathias tog sitt liv 2019.

När hon så småningom fick huvudet ovanför vattenytan beslöt hon att starta Facebookgruppen Änglaföräldrar till stöd för andra i samma situation.

I dag är det en etablerad förening med 55 medlemmar, och på måndagen berättade Ulrica och Susanne Eliasson om sina erfarenheter i kommunens lokal Kungsbacka live på Kungsmässan.

Det var en del i en satsning mot suicid där organisationer tillsammans med kommunen berättar om hur de arbetar. Det handlar förutom Änglaföräldrar även om SPES (Suicidprevention och efterlevandestöd), Suicid Zero och kyrkan.


För att nå ungdomar är tanken att Epa-förare att klistra dekalen i fönstret.

För Ulrica Scott Malmgren handlar det främst om att vara en medmänniska och avlasta från sorg och skuld.

– Det är många som känner skam när deras barn har dött, och det är svårt att prata om det.

Den som vill komma i kontakt kan göra det genom Facebookgruppen Föreningen Änglaföräldrar i Kungsbacka.

Även idag fortsätter satsningen mellan 13 och 16 på Kungsmässan.




Fakta
Under 2022 dog 1 254 personer av suicid i Sverige. Av dessa var 897 män och 357 kvinnor, 10 var barn under 15 år. Ytterligare 315 fall registrerades där det fanns misstanke om suicid.
Två tredjedelar av de som avled i suicid 2022 var män.



TV-klipp och nyheter

Sprututbytet läggs ner i Kungsbacka
VÅRD 2023-10-04 KL. 11:00
Premium

Sprututbytet läggs ner i Kungsbacka

Förslaget – herrgård ska bli korttidsboende
VÅRD 2023-10-04 KL. 08:10
Premium

Förslaget – herrgård ska bli korttidsboende

Frågan är om detaljplanen tillåter ägarnas nya idé

Fler nyheter

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2023-10-04 KL. 12:45
Utdragen strid om återvinning i Särö
Premium | VÅRD 2023-10-04 KL. 11:00
Sprututbytet läggs ner i Kungsbacka

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Arvidssons i Fjärås firar 60 år

Arvidssons i Fjärås firar 60 år

Det började med ett egenbyggt växthus på 800 kvadratmeter. Nu handlar det om betydligt större ytor för Arvidssons i Fjärås där krukväxter drivs upp året runt. – Nej, jag har inte tröttnat på blommor, det är alltid lockande att plocka hem några. Azalea är en favorit, säger grundaren Arne Arvidsson.