NYHETER 2023-09-22 KL. 12:37

Åtal väntar – man tog strypgrepp på kvinna

Av Ronny Karlsson

Mannen attackerade kvinnan med slag i ansiktet och ett kraftigt strypgrepp. Nu åtalas han för grov misshandel.

Åtal väntar – man tog strypgrepp på kvinna
En man åtalas misstänkt för grov misshandel av en kvinna. Arkivbild: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Den åtalade mannen är i 45-årsåldern och bosatt i Kungsbacka kommun. Den misstänkte mannen och den misshandlade kvinnan har varit ett par i många år och bor på samma adress. Enligt åtalet ska mannen ha attackerat kvinnan vid två olika tillfällen.

I början av september skedde den mest allvarliga attacken. Mannen ska då ha tagit tag i kvinnans arm, slagit henne så hon ramlat till golvet och även tagit ett kraftigt strypgrepp om hennes hals.

Även vid ett tillfälle i augusti ska mannen ha tagit ett strypgrepp på kvinnan. Vid händelsen i september kallades polis till platsen och mannen kunde gripas. Han häktades några dagar senare.

Kvinnan har i förhör berättat om den rädsla hon känt i samband med misshandeln.

– Jag tänkte att jag dör nog nu. Jag fick ingen luft och jag började fäkta, säger hon till polisen i ett av de förhör som hållits

Enligt kvinnan ska mannen haft strypgreppet på henne i en minut samtidigt som han sagt att han inte älskar henne längre.

Åklagaren menar att brottet ska bedömas som grovt, då den åtalade mannens strypgrepp visar på särskild hänsynslöshet eller råhet.

Den åtalade mannen förnekar brott och menar att de båda bara haft en verbal diskussion. Han menar att de skador som kvinnan hade i ansiktet kommit från ett fall.



Tuff omställning när cancern tog Kristins sångröst
NYHETER 2025-05-08 KL. 21:00
Premium

Tuff omställning när cancern tog Kristins sångröst

Hanhalsbon har skapat en föreläsning om vägen tillbaka

TV-klipp och nyheter

I topp: Renoverad gård från 1850-talet
2025-05-08 KL. 19:00
Premium

I topp: Renoverad gård från 1850-talet

Två barn som inte kunde simma kom bort i badhus
NYHETER 2025-05-08 KL. 07:45
Premium

Två barn som inte kunde simma kom bort i badhus

IVO har granskat händelsen

Tränaren om FBK:s nya truppbygge
BANDY 2025-05-07 KL. 20:00
Premium

Tränaren om FBK:s nya truppbygge

✔ Kaptensskiftet ✔ Viktigaste nyförvärvet ✔ Den nya målvaktsduon

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | BANDY 2025-05-08 KL. 14:00
Spelet bakom värvningarna

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Kungsbackagäng bärgade tyskt krigsflyg ur isen

Kungsbackagäng bärgade tyskt krigsflyg ur isen

Den 2 maj 1945 insåg tre unga tyska flygare att kriget var förlorat. De hade ingen lust att kapitulera i Norge utan nödlandade på isen på Torne träsk. Planet sjönk senare till botten, men 1986 fick en brokig samling äventyrare för sig att det skulle bärgas. Pensionerade polisen och hembygdsforskaren Sune Börjesson berättar här den spännande historien om hur Kungsbacka blev centrum för expeditionen.