NYHETER 2023-06-09 KL. 12:30

A-traktorer får nya regler – möts av kritik

Av Ronny Karlsson

Regeringen inför hårdare krav på a-traktorer. Bland annat blir det bältestvång och max en passagerare per säte.

A-traktorer får nya regler – möts av kritik
Efter sommaren blir det hårdare krav på landets a-traktorförare. Arkivbild: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Reglerna har diskuterats under en tid, men nu har alltså regeringen tagit beslut. Kungsbacka är en av de städer i Sverige där det finns flest A-traktorer per person, så reglerna kommer att påverka många.

Från och med 31 augusti gäller detta:

* Passagerare ska färdas på en plats som är avsedd för passagerare,

* Det får sitta endast en passagerare per sådan plats,

* Den som färdas i en A-traktor ska använda bälte, och

* Högsta tillåtna hastighet är 30 kilometer i timmen

Regeln om maxhastighet kompletterar den fordonsregel som redan finns, om att en A-traktor inte får vara konstruerad för att kunna köra i mer än 30 kilometer i timmen, och gör det lättare för polisen att övervaka hastighetsöverträdelser med A-traktor.

– De regler som vi nu inför skickar tydliga signaler till ungdomar som kör A-traktor och underlättar även för polisen som ska övervaka att A-traktorn framförs på ett säkert sätt. Regeringen har redan tidigare aviserat att vi vill införa krav på vinterdäck och nu går vi vidare med ännu fler åtgärder för att öka trafiksäkerheten och värna A-traktorn, säger infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson.

Riksförbundet M Sverige är kritiska till beslutet. Man hade gärna sett hårdare krav, bland annat för att försvåra möjligheten att trimma en A-traktor.

– Det är utmärkt att bälteskrav införs, men det löser inte det akuta problemet med manipuleringen. Regeringen bör omedelbart uppdra åt Transportstyrelsen att täppa till den lucka som uppstod i samband med regeländringen 2020 och som lett till den omfattande trimningen. Tekniska krav bör skyndsamt komma på plats för att förhindra allvarliga olyckor, säger Tony Gunnarsson, sakkunnig i trafiksäkerhet på Riksförbundet M Sverige.



Catarina trivs med jobbet som alla har en åsikt om
NYHETER 2025-07-04 KL. 12:00
Premium

Catarina trivs med jobbet som alla har en åsikt om

"98 procent av alla vi möter är positiva"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Alfred överlevde kylan i vrakets mast

Alfred överlevde kylan i vrakets mast

I en fruktansvärd storm i januari 1920 går ångfartyget Macona under på revet utanför Nidingen. 49 besättningsmän omkommer – bara en enda man överlever genom att klamra sig fast i masttoppen i vinterkylan. Nu berättar Frillesåsförfattaren Carl-Magnus Stolt den dramatiska historien.