ISHOCKEY 2018-06-12 KL. 16:24

Ny center klar för Hanhals

Arkivbild: Christian Johansson

 

Det senaste tillskottet till höstens trupp har Hanhals Kings hittat i Grästorp. Adam Willig stod för 22 poäng i vintras.

 

ISHOCKEY. Med 22 poäng på 31 matcher var Adam Willig näst bästa poängplockare i Grästorp. Han lämnar nu Västergötland för Halland och Kungsbacka. 25-åringen redan sju ettansäsonger i bagaget.

– Han vet vad som krävs och kommer att hjälpa till att höja nivån, både på träning och match, säger sportchefen Björn Erlandsson i ett pressmeddelande.

 

Adam Willig beskriver sig själv som en tvåvägscenter som kan tillföra rutin.

– Jag har fått ett fantastiskt bra intryck av staden och klubben. Hanhals Kings spelar en hockey som jag gillar där man vill ha mycket puck och försöker vara ett spelande lag, säger han.



Prisade deckarförfattaren: ”Kungsbacka är hemma för mig”
NYHETER 2026-09-21 KL. 20:00
Premium

Prisade deckarförfattaren: ”Kungsbacka är hemma för mig”

Berättar om: • Historiska kriminaldramat • Varför sekelskiftet fascinerar • Besöket på teatern

TV-klipp och nyheter

Grannar försökte stoppa villabranden: ”Det var panik”
2026-09-21 KL. 11:52
Premium

Grannar försökte stoppa villabranden: ”Det var panik”

Uppgifter: Det orsakade den totalförstörda villan i Fjärås

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | BANDY 2026-09-21 KL. 13:30
FBK-tränaren sågar cupens upplägg
Premium | SPORT 2026-09-21 KL. 11:25
Sporten i korthet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

"Vi visste inte om hon skulle överleva"

När Alice Johansson Brodén var 1,5 år drabbades hon både av en hjärntumör och en stroke. Läkarna gav henne en mörk prognos. I dag, 16 år gammal, driver hon företag där hon säljer egendesignade kepsar och mössor för att samla in pengar till Barncancerfonden. – Jag vill hjälpa forskningen att gå vidare, säger hon.