ISHOCKEY 2018-06-12 KL. 16:24

Ny center klar för Hanhals

Arkivbild: Christian Johansson

 

Det senaste tillskottet till höstens trupp har Hanhals Kings hittat i Grästorp. Adam Willig stod för 22 poäng i vintras.

 

ISHOCKEY. Med 22 poäng på 31 matcher var Adam Willig näst bästa poängplockare i Grästorp. Han lämnar nu Västergötland för Halland och Kungsbacka. 25-åringen redan sju ettansäsonger i bagaget.

– Han vet vad som krävs och kommer att hjälpa till att höja nivån, både på träning och match, säger sportchefen Björn Erlandsson i ett pressmeddelande.

 

Adam Willig beskriver sig själv som en tvåvägscenter som kan tillföra rutin.

– Jag har fått ett fantastiskt bra intryck av staden och klubben. Hanhals Kings spelar en hockey som jag gillar där man vill ha mycket puck och försöker vara ett spelande lag, säger han.



Hundar kräver tid, pengar och ett ihållande intresse
NYHETER 2026-08-02 KL. 09:45
Premium

Hundar kräver tid, pengar och ett ihållande intresse

Det ska du tänka på när du skaffar valp

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2026-08-03 KL. 09:22
Vann första matchen sedan i maj
Premium | FOTBOLL 2026-08-03 KL. 08:27
Åsa nollade jumbon

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Nöjeskrönika: Gubbarna som håller mig ung länge

Nöjeskrönika: Gubbarna som håller mig ung länge

Ålder kan vara svårt att relatera till ibland. Men gör man det på rätt sätt så kan man känna sig ung länge. I alla fall så länge som veteranerna i Deep Purple och Rolling Stones inte bara släpper samlingsskivor utan faktiskt mycket bra ny musik.