Klik venligst
MUSIK 2021-07-14 KL. 19:00

Högt tryck på Tjolöholms musikscen

I tisdags uppträdde Emil Jensen och Thomas Di Leva på Tjolöholm. Stämningen var hög och arrangörerna nöjda.

Högt tryck på Tjolöholms musikscen
Kusinerna Annika, Hillevi och Anna från Skaftö träffar Emil Jensen.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Konserterna på Tjolöholms slottsträdgård är ett led i att erbjuda hallingarna en musikscen som är speciell, som en intim trädgårdskonsert med en mindre scen som gör att besökarna kommer nära artisterna. Det förklarade Patrik Olderius, vd på Tjolöholms slott.

 

Väldigt nöjda


– I kväll har vi haft cirka 200 gäster och vi är väldigt nöjda med hur allt fallit ut, sa han.

Sommarkonserterna är ett samarbete med Kungsbacka teater och Patrik Olderius betonade att det är viktigt att stödja kulturlivet i regionen.

 

Visor och lyrik


I folkvimlet stod kusinerna Annika, Hillevi och Anna från Skaftö. De hade kommit för att lyssna på Emil Jensen och köpte en bok av honom efter konserten. Emil Jensen framförde en blandning av visor, lyrik och komik.

– Det känns jättekul att äntligen få uppträda igen efter ett och halvt år.

Väninnorna Ann-Cathrine Fridholm och Eva Mellander från Billdal respektive Göteborg njöt av varsin glass medan de lyssnade på Thomas Di Leva.

Thomas Di Leva framförde bland annat Vi får vingar när vi älskar.

Fler nyheter

 

Klik venligst
NYHETER 2026-09-07 KL. 20:00
Premium

"Vi visste inte om hon skulle överleva"

Alice drabbades av hjärntumör och stroke när hon var 1,5 år gammal

TV-klipp och nyheter

Stjärnan la av utan att någon märkte det
2026-09-07 KL. 18:00
Premium

Stjärnan la av utan att någon märkte det

✔ Karriärens största stund ✔ Nya yrket ✔ Kärleken till Kungsbacka

De tar över restaurangen – gör om till saloon
2026-09-07 KL. 10:02
Premium

De tar över restaurangen – gör om till saloon

"Vill få lite mer Texas till Kungsbacka"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Thomas och Jessicas jobb är en tidsresa till 1800-talet

Thomas och Jessicas jobb är en tidsresa till 1800-talet

Varje arbetsdag på Äskhult gör Thomas Carlsson och Jessica Bergqvist en tidsresa till bondesamhället på 1800-talet. De arbetar med häst och vagn och odlar gamla lantsorter. Deras enorma arbete med restaureringen och skötseln av Äskhult har nu prisats.