FOTBOLL 2019-11-02 KL. 16:46

Lindome föll i säsongsavslutningen

Lindome föll i säsongsavslutningen
Viktor Alexandersson och Lindome föll i den sista omgången.

FOTBOLL. Enligt Johan Mattson var det en jämn match mellan två lag som trivs med att ha bollen inom laget.

– Vi gjorde en bra fotbollsmatch men det räckte inte riktigt ända fram. De var vassare när det vankades målchanser, säger Mattsson.

När bokslutet för årets upplaga av division 1 färdigställdes hamnade Lindome på en tiondeplats.

– Vi hade lite som målsättning inför säsongen att sätta lite avtryck i serien, genom hur vi ville spela fotboll och hur vi uppträder på och utanför planen. Det har vi gjort 100 procent och fått gensvar tycker jag. Sedan är vi inte nöjda med att bara klara kontraktet, vi har högre ambitioner än så, säger Mattsson.

Tränarens kontrakt går ut efter den här säsongen. Någon förlängning är ännu inte påskriven.

– Jag har fått frågan och vi har en pågående dialog. Det finns inget som tyder på att jag inte ska skriva på ett nytt kontrakt. Vi vet var vi har varandra, säger Mattsson.

TV-klipp och nyheter

Sportchefen om det röriga ombyggnadsåret
2026-08-21 KL. 17:00
Premium

Sportchefen om det röriga ombyggnadsåret

✔ Spelartappen ✔ Unga truppen ✔ Derbytankarna

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Från Hem till byn till Gottskär – möt skådespelaren som inte ville bli känd

Från Hem till byn till Gottskär – möt skådespelaren som inte ville bli känd

Konstnären Wiveka Warenfalk är ett känt ansikte för de flesta i Gottskär. Men ännu fler känner igen henne från åren som skådespelare och rollen som Mia Strid i tv-serien Hem till byn.