FOTBOLL 2019-11-02 KL. 16:46

Lindome föll i säsongsavslutningen

Lindome föll i säsongsavslutningen
Viktor Alexandersson och Lindome föll i den sista omgången.

FOTBOLL. Enligt Johan Mattson var det en jämn match mellan två lag som trivs med att ha bollen inom laget.

– Vi gjorde en bra fotbollsmatch men det räckte inte riktigt ända fram. De var vassare när det vankades målchanser, säger Mattsson.

När bokslutet för årets upplaga av division 1 färdigställdes hamnade Lindome på en tiondeplats.

– Vi hade lite som målsättning inför säsongen att sätta lite avtryck i serien, genom hur vi ville spela fotboll och hur vi uppträder på och utanför planen. Det har vi gjort 100 procent och fått gensvar tycker jag. Sedan är vi inte nöjda med att bara klara kontraktet, vi har högre ambitioner än så, säger Mattsson.

Tränarens kontrakt går ut efter den här säsongen. Någon förlängning är ännu inte påskriven.

– Jag har fått frågan och vi har en pågående dialog. Det finns inget som tyder på att jag inte ska skriva på ett nytt kontrakt. Vi vet var vi har varandra, säger Mattsson.

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | HANDBOLL 2026-08-11 KL. 17:49
Avslöjar: Nyckelspelaren lägger av

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Möt Kungsbackas egen meteorolog – 35 år på SMHI

Möt Kungsbackas egen meteorolog – 35 år på SMHI

Kanske har du hört honom i P4 när han varnar för storm och oväder. Eller så har du läst när han berättar om helgens väder i NH. Med 35 år på SMHI är Kungsbackabon en av Sveriges mest erfarna meteorologer. – Det mest intressanta är när det blir väldigt markanta väderskiften som går väldigt snabbt. När man lyckas förutsäga det så gör man verkligen skillnad som meteorolog, säger Torbjörn Simann.