FOTBOLL 2019-11-02 KL. 16:46

Lindome föll i säsongsavslutningen

Lindome föll i säsongsavslutningen
Viktor Alexandersson och Lindome föll i den sista omgången.

FOTBOLL. Enligt Johan Mattson var det en jämn match mellan två lag som trivs med att ha bollen inom laget.

– Vi gjorde en bra fotbollsmatch men det räckte inte riktigt ända fram. De var vassare när det vankades målchanser, säger Mattsson.

När bokslutet för årets upplaga av division 1 färdigställdes hamnade Lindome på en tiondeplats.

– Vi hade lite som målsättning inför säsongen att sätta lite avtryck i serien, genom hur vi ville spela fotboll och hur vi uppträder på och utanför planen. Det har vi gjort 100 procent och fått gensvar tycker jag. Sedan är vi inte nöjda med att bara klara kontraktet, vi har högre ambitioner än så, säger Mattsson.

Tränarens kontrakt går ut efter den här säsongen. Någon förlängning är ännu inte påskriven.

– Jag har fått frågan och vi har en pågående dialog. Det finns inget som tyder på att jag inte ska skriva på ett nytt kontrakt. Vi vet var vi har varandra, säger Mattsson.

TV-klipp och nyheter

Hanhalsforwarden fick ansiktet krossat av pucken
2026-11-05 KL. 19:00
Premium

Hanhalsforwarden fick ansiktet krossat av pucken

20-åringen tillbaka på isen efter mardrömsskadan

Klev tvekande in i politiken – blev kvar i 34 år
NYHETER 2026-11-04 KL. 21:00

Klev tvekande in i politiken – blev kvar i 34 år

• ”Jag trodde vi hade kommit längre” • Har drivit uppmärksammad politikerskola i 20 år • Barnbarnets kommentar fick henne att trappa ner

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-11-05 KL. 13:45
Nu kommer julbelysningen upp
Premium | NYHETER 2026-11-05 KL. 11:40
Förseningen kostar kommunen miljoner

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Linn tog plats framför kamerorna i dokusåpan

Linn tog plats framför kamerorna i dokusåpan

Från ett paradis till ett annat. Linn Fröjd Johnsen har landat hemma i Kungsbacka efter inspelningarna av dokusåpan Paradise hotel.