Klik venligst
NYHETER 2019-01-08 KL. 10:37

Liberalernas svar efter avhoppen

Liberalernas svar efter avhoppen
Tommy Rydfeldt (L).

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Korrigerad mening:: Enligt Rydfeldt föreslog kommittén att Samuelsson skulle få behålla sin post som suppleant i Eksta, men det röstades ner på mötet.

 

– Om man lämnar partiet för att man inte får ett uppdrag sitter nog inte den liberala känslan så djupt. Då kanske det är bra att man lämnar.

Det säger nomineringskommitténs ordförande Tommy Rydfeldt som menar att Lars-Ove Samuelsson saknade förtroende i partiet.

 

 

Enligt Rydfeldt föreslog en person på nomineringsmötet att Samuelsson skulle få behålla sin post som suppleant i Eksta, men det röstades ner. (I tisdagens papperstidning stod felaktigt att Samuelsson föreslagits av nomineringskommittén).

– Hade Lars-Ove Samuelsson varit närvarande på mötet hade han kunnat argumentera för sig själv. Nu valde bara sju av 65 att rösta på honom.

Kunde du inte hört av dig och förklarat efteråt?

– Vi har många som uttrycker intresse för uppdrag, vi kan inte kontakta alla och förklara varför de inte fick något.

Inte ens en som haft uppdrag i över 50 år?

– Hade han varit på mötet hade han fått en förklaring.

Kritiken mot att kommunalrådet Ulrika Landergren inte koncentrerar sig på Kungsbacka utan även har uppdrag i partistyrelsen och i EU, avvisar Rydfeldt helt.

– Ulrikas uppdrag berikar oss, hon informerar oss hela tiden om vad som händer i partistyrelsen och regionkommittén i EU. Vi har en direkt ingång och behöver inte ringa någon.

Liberalernas lokalordförande Monica Neptun beklagar att Samuelsson och Hansson lämnat partiet.

– Det är jättetråkigt. Men jag vill inte kommentera nomineringskommitténs arbete, den är helt självständig.

Koncentrerar partiet uppdragen på för få?

– Jag tycker att vi sprider uppdragen rätt så väl. Men det gäller också att få fram unga medlemmar som kan känna sig för.

Är det bra att satsa stora resurser på en kommunalrådspost?

– Som litet parti diskuterar vi det inför varje val. Genom ett kommunalråd får vi en person som sitter i Stadshuset, i ledningen, vi får information och kan vara med och påverka. Vi kommer också ut bättre i medierna.

Men ni gick bakåt i valet?

– Man kan alltid vara efterklok. Nu håller vi på med en utvärdering av valrörelsen och vad vi kunde gjort bättre. Det kommer ett val till!

 

Läs mer: Liberaler hoppar av



Klik venligst

TV-klipp och nyheter

Artisten om invigningen för 20 år sedan: ”Ganska vild”
2026-09-19 KL. 11:00
Premium

Artisten om invigningen för 20 år sedan: ”Ganska vild”

Timo Räisänen återvänder till Kungsbacka för teaterns jubileum

Solen sken över brudparen på Tjolöholm
2026-09-18 KL. 19:15
Premium

Solen sken över brudparen på Tjolöholm

40 år efter genombrottet – nu släpper han första soloalbumet
2026-09-18 KL. 18:00
Premium

40 år efter genombrottet – nu släpper han första soloalbumet

✔ Tog studenten som 38-åring ✔ Sprayade guldskorna själv ✔ Tiden med Diggiloo Diggiley

Nya Hanhalstränaren inför premiären
ISHOCKEY 2026-09-18 KL. 12:35
Premium

Nya Hanhalstränaren inför premiären

• Felfria försäsongen • Nya serieupplägget • Han vinner poängligan

En enda utrymning på 20 år – när Lill-Babs stod på scen
NYHETER 2026-09-17 KL. 21:00
Premium

En enda utrymning på 20 år – när Lill-Babs stod på scen

• 1 300 föreställningar • 370 000 besökare • Så firas jubileet

Frölundas stjärnvärvning siktar på SM-guld
ISHOCKEY 2026-09-17 KL. 20:00
Premium

Frölundas stjärnvärvning siktar på SM-guld

✔ Besvikelsen ✔ Pressen ✔ Guldjakten

Stor enkät inför seriestarten
HANDBOLL 2026-09-17 KL. 18:00
Premium

Stor enkät inför seriestarten

✔ Där hamnar Aranäs ✔ De går upp ✔ Vem är näst bäst i Aranäs

Ulf Kristersson avgår
NYHETER 2026-09-17 KL. 14:21

Ulf Kristersson avgår

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

"Vi visste inte om hon skulle överleva"

När Alice Johansson Brodén var 1,5 år drabbades hon både av en hjärntumör och en stroke. Läkarna gav henne en mörk prognos. I dag, 16 år gammal, driver hon företag där hon säljer egendesignade kepsar och mössor för att samla in pengar till Barncancerfonden. – Jag vill hjälpa forskningen att gå vidare, säger hon.