NYHETER 2020-12-01 KL. 08:30

Lågstadium öppnar - förskola stängs

Kollaskolan lågstadium öppnar igen i morgon. Men förskolan Kolla Skogsdunge tvingas nu stänga avdelningar eftersom många i personalen är sjuka.

Lågstadium öppnar - förskola stängs

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Kollaskolans F-3 fick i förra veckan övergå till distansundervisning eftersom många insjuknat i covid-19. Det handlade om att bryta smittkedjan. Efter en avstämning med smittskyddsläkaren kan skolan öppna igen på onsdag 2 december, meddelar skolförvaltningen. Bedömningen är att  stängningen gett effekt eftersom inga fler medarbetare insjuknat.

Däremot tvingas en förskola delvis stänga. Det är tre av barngrupperna på förskolan Kolla Skogsdunge som stängdes igår måndag och en vecka framåt eftersom flera personal är frånvarande på grund av sjukdom.

På Kapareskolan sker som Norra Halland tidigare berättat undervisningen på distans under vecka 49.

Eftersom det för närvarande kan ta tid innan den med symtom får testa sig och svaret på testet ibland dröjer så kan det i vissa fall uppstå osäkerhet när det gäller omfattning av smittspridning. Rektorer har möjlighet att samtala med Smittskydd Halland om det uppstår flera bekräftade fall i till exempel en grupp, klass eller avdelning eller om man känner sig osäker på läget med smitta på sin enhet. Bekräftade fall rapporteras in till skolchef.

Fler skolor stängs


– Min bedömning i dagsläget är att det framöver kommer kunna bli ytterligare tillfällen då vi behöver stänga våra lokaler utifrån de lägen kopplade till covid-19 som medger det, säger skolchef Maria Andersson i ett pressmeddelande.

Enligt bestämmelser i de förordningar som regeringen beslutat om med anledning av covid-19 så kan ansvariga för förskola och grundskola stänga och övergå till distansundervisning vid två olika situationer:

- När det inte finns tillräckligt personal på plats för att kunna bedriva undervisning eller ge tillsyn.

- När smittskyddsläkare ger rekommendation att stänga för att motverka spridning av covid-19.

Läs mer:

Kapareskolan stänger efter utbrott

Stjärnan i en stor intervju inför finalen
FOTBOLL 2025-05-22 KL. 20:00
Premium

Stjärnan i en stor intervju inför finalen

✔ Om att vara utanför elvan ✔ Var hon vill bo ✔ Den stundande finalen

TV-klipp och nyheter

Viltstängsel byts på E6 – trafik påverkas
2025-05-22 KL. 12:15

Viltstängsel byts på E6 – trafik påverkas

Arbetet kommer pågå månaden ut

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Gabriella var rädd för vatten – nu är livet skutor och havet

Gabriella var rädd för vatten – nu är livet skutor och havet

Gabriella var livrädd för vatten men en skolresa förändrade allt. Nu är havet hennes liv och sedan 15 år tillbaka jobbar hon på och med Ostindiefararen Götheborg. Fast nästa äventyr är en långsegling med man och barn i egen båt.