Klik venligst
FOTBOLL 2020-01-06 KL. 20:08

KIF vann Trettondagscupen

Arrangörsklubben Kungsbacka IF vann Trettondagscupen i fotboll sedan man i finalen besegrat Lerkil med 2-0.
- Det här blev en bra start på det nya året, säger KIF:s tränare Hussam Fneiche.

KIF vann Trettondagscupen
Kungsbacka IF lagkapten Lars Ekdahl höjer bucklan inför sina glada lagkamrater.

Turneringen lockade som vanligt storpublik till Aranäshallen där det bjöds på många spännande matcher. Flertalet av dessa fick avgöras på straffar.

I A-finalen var Kungsbacka IF något bättre än Lerkil och vann alltså med 2-0.
- En riktigt bra turnering från vår sida, säger Hussam. Vinnarlaget hade också en av cupens bästa målvakter i Christopher Eriksson.
- Förra gången vi vann den här cupen var 2005, berättar Hussam.

Match om tredje pris utkämpades mellan Onsala och Tölö, där de förstnämnda utgick med en vinst på 2-1. Onsalas lagkapten Gustav Lundgren fick motta pokalen under publikens jubel.

Innan Trettondagens Cup skulle starta kom ett sent återbud från Kungsbacka City. Det hade tydligen blivit någon miss från klubbens sida om vem som skulle sköta vad.
- Nu fick vi gör ändringar i spelprogrammet, säger Thomas Svensson. Vi hade flera lag som stod på kö, som ville vara med.

Det var ytterligare tre lag från kommunen som inte deltog. Anneberg, Särö och Löftadalen föredrog att inte ställa upp. Lagen utanför kommungränsen Hällesåker och Lindome deltog där de sistnämnda vann B-slutspelet och på vägen dit slog man ut Hällesåker i semifinalen.




LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE I FOTBOLL

Premium | FOTBOLL 2026-05-25 KL. 13:02
Sporthelgen i korthet
Premium | FOTBOLL 2026-05-24 KL. 17:38
IFK Fjärås kvitterar i slutminuten

Fler nyheter

MEST LÄSTA FOTBOLL

Premium | FOTBOLL 2026-05-24 KL. 17:38
IFK Fjärås kvitterar i slutminuten

Fler nyheter

Klik venligst
De främsta löparna på Göteborgsvarvet
SPORT 2026-05-25 KL. 13:05
Premium

De främsta löparna på Göteborgsvarvet

Förre Lerkilsspelarens nya satsning • Tog upp löpningen igen i höstas

TV-klipp och nyheter

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2026-05-25 KL. 13:02
Sporthelgen i korthet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

I ett gammalt varvsområde i Göteborg växer ett stort street food-område fram – Vassen. Det blir 4 500 kvadratmeter med mat från världens alla hörn, barer och musik. Gottskärsbon Johan Malm är delaktig i Vassen och ska ha ett fisk- och skaldjurskök på plats. – Förhoppningsvis kommer de som bor i kranskommunerna tycka att det här är en destination som man måste besöka, säger Johan Malm.