ISHOCKEY 2020-10-02 KL. 10:00

Tillbaka i dubbel bemärkelse

Mattias Elfström är tillbaka i Hanhals Kings men försäsongen har varit allt annan än lyckad. Nu är han dock åter på isen och premiärredo.
– Jag ska vara en ledande spelare och visa vägen, säger 23-åringen.

Tillbaka i dubbel bemärkelse
Mattias Elfström är redo för premiären på lördag.



 

ISHOCKEY. Mattias Elfström var bara borta en säsong, men i omklädningsrummet var det rensat när han var tillbaka. Från säsongen 2018/19 när Hanhals Kings ,skrällde sig till allettan, återfinns bara Lukas Wahlberg och Kim Roussakoff.

Den säsongen gjorde Elfström 35 poäng på lika många matcher. Det gjorde att topplaget Troja-Ljungby lockade, men utflykten blev inte lyckad. Forwarden trivdes varken på eller utanför isen och bröt kontraktet innan säsongen var över.

– Jag trivdes jättebra här sist. Jag visste vad jag skulle få i Hanhals, så det var ett enkelt val. Jag ville hitta glädjen i hockeyn igen, svarar han på varför det blev Hanhals igen.

 

Strulig försäsong


Försäsongen har dock inte varit spikrak. Det började med en bihåleinflammation, frisk i två dagar, feber i en vecka, frisk fyra dagar för att sedan få halsfluss. Mattias Elfström lirade träningsmatchen mot Kristianstad med endast en träning i benen efter att ha missat drygt en månads träning.

Ingen corona?

– Jag testade mig en gång men det var negativt.

Hur långt från toppformen är du?

– Den är nog en bit bort, det är svårt att säga när jag bara spelat en match. Vi får se på lördag. På träningarna känns det bra i alla fall.

 

Hanhals Kings har tappat sina sju bästa poängplockare från förra säsongen. Mycket ansvar vilar på Mattias Elfström att fylla en hel del av tomrummet.

– Det ska väl vara så? Jag vill göra mycket poäng.

Det finns frågetecken om Pa-Mansu Janneh kan spela. Backen fick ett skott på foten på en träning.


Mattias Elfström förväntas vara ett draglok i offensiven.



TV-klipp och nyheter

Nu är det klart – det blir skattesänkning
2025-06-16 KL. 17:31
Premium

Nu är det klart – det blir skattesänkning

Välfärd, broddar och vårdens arbetstid under budgetdebatten

Nathalie från Kungsbacka anmälde övergrepp i Palestina
NYHETER 2025-06-16 KL. 07:45
Premium

Nathalie från Kungsbacka anmälde övergrepp i Palestina

Var på plats under tre månader som observatör

Från makt till meny – paret trivs i krogbranschen
KULTUR & NÖJE 2025-06-15 KL. 17:30
Premium

Från makt till meny – paret trivs i krogbranschen

Tidigare politikerna Marie och Patrik lever för sitt Freadal

Efter lyckad vår – så blir hösten på teatern
KULTUR & NÖJE 2025-06-14 KL. 17:45
Premium

Efter lyckad vår – så blir hösten på teatern

Stephen King, komiker och artisthyllningar väntar