ISHOCKEY 2022-02-21 KL. 10:44

Svag start på andra sänkte Hanhals

Av Eric Andersson

Hanhals var i gott slag inför bortamatchen mot Nyköping med tre raka segrar i ryggen. Men efter en jobbig start på den andra perioden bröts segersviten och Hanhals åkte hem tomhänta.

Svag start på andra sänkte Hanhals
Hanhals segersvit tog slut borta mot Nyköping. Arkivfoto: Eric Andersson

Efter en resultatmässigt jämn första period fick Hanhals en mardrömsstart på den andra. Nyköping tog ledningen med 2–1 efter knappt en minut av perioden och minuten därpå gjorde hemmalaget ytterligare ett mål.

Hanhals skulle dock repa mod och tog över matchen efter andra periodens powerbreak och radar upp målchanser utan att pucken letar sig in i mål. Med halvminuten kvar att spela av andra perioden får Hanhals ännu en kalldusch när Nyköping gör 4–1.

– Att vara i underläge 4–1 efter den fina andra perioden vi gör är otroligt tungt. Det är vi som för matchen och radar upp målchanser utan att få in pucken i mål, säger Per Ljusteräng, tränare i Hanhals.

Skapar tryck

Sex minuter in i tredje perioden reducerar Hanhals genom Emil Backman. Därefter fortsätter bortalaget att skapa tryck mot Nyköpingsmålet men effektiviteten brister. Det dröjer till matchens sista minut innan Hanhals reducerar till 4–3 som också blev slutresultatet. Men trots förlusten är Per Ljusteräng nöjd med prestationen.

– Tyvärr kommer tredje målet lite sent. Vi hinner skapa en chans till efteråt men får inte in pucken men på det stora hela gör vi en riktigt bra match mot ett bra ishockeylag. Att vi dessutom tvingas spela på tre femmor på grund av skador och sjukdomar gör inte prestationen sämre, säger Ljusteräng.

Redan på onsdag är det ny match för Hanhals när man tar emot Mörrum i Kungsbacka ishall. En viktig match mot ett lag som ligger under Hanhals i tabellen.

– Det är en fruktansvärt viktig match. Vi känner att vi är påväg uppåt och har en bra känsla så vi hoppas att det kommer mycket folk och stöttar oss på onsdag, säger Per Ljusteräng.


Matchfakta: Hockeyettan
Nyköping–Hanhals Kings 4 – 3 (1–1, 3–0, 0–2)
1–0 (04.06), 1–1 (08.48) Samuel Wälimaa, 2–1 (20.52), 3–1 (21.54), 4–1 (39.27), 4–2 (46.56) Emil Backman, 4–3 (59.09) Samuel Wälimaa

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE I ISHOCKEY

Premium | ISHOCKEY 2025-10-12 KL. 19:19
Till slut gav dominansen utdelning
Premium | ISHOCKEY 2025-09-29 KL. 19:45
Möt mannen bakom hockeymaskerna
Premium | ISHOCKEY 2025-09-27 KL. 15:45
Målvaktens oväntade val på masken
Premium | ISHOCKEY 2025-09-26 KL. 12:45
Från joker till målvaktsess?
Premium | ISHOCKEY 2025-09-23 KL. 08:33
Rubins mardrömsstart – skadad igen

Fler nyheter

Krönika: Då ses vi nästa vår
KRÖNIKOR 2025-10-18 KL. 13:00
Premium

Krönika: Då ses vi nästa vår

Eldsjälarna bakom butiken som snart firar 40 år
NYHETER 2025-10-18 KL. 09:00
Premium

Eldsjälarna bakom butiken som snart firar 40 år

"Det som håller mig vid liv"

Droger, stök och falska papper – nu är hemmet till salu
NYHETER 2025-10-17 KL. 11:45
Premium

Droger, stök och falska papper – nu är hemmet till salu

Nu ska 1800-talsgården säljas efter tio år med ungdomsvård

Två klubbar fick inte elitlicensen
BANDY 2025-10-17 KL. 11:39
Premium

Två klubbar fick inte elitlicensen

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

BLÅLJUS 2025-10-18 KL. 17:46
Trafikolycka i Fjärås

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Princessorna som vandrat i Sveriges alla landskap

Princessorna som vandrat i Sveriges alla landskap

En grupp kvinnor, inspirerade av kronprinsessan Victorias vandringar genom Sveriges landskap, har skapat sin egen unika tradition – Princessvandring. Klädda i kronor och med en gemensam drivkraft har de satt sina fotavtryck i 25 av landets 25 landskap. Deras mål? Att umgås, uppleva och lära sig om Sveriges rika kultur, natur och historia – allt medan de skapar minnen för livet.