ISHOCKEY 2024-12-06 KL. 09:46

Backprofilen från Kungsbacka blir Frölunda trogen

Av Christian Johansson

När Scandinavium fylldes passade Frölunda HC på att ge sin hemmapublik en tidig julklapp. Kungsbackasonen Christian Folin stannar i klubben.

Backprofilen från Kungsbacka blir Frölunda trogen
Foto: Eric Andersson

Det var innan nedsläpp i hemmamatchen mot Växjö under torsdagskvällen som Frölunda HC presenterade en nyhet. Nämligen att backklippan Christian Folin förlänger med två nya säsonger.

– Vi har kommit överens om en fortsättning och är mycket nöjda. Christian betyder mycket för det här laget, han är en ledare, säger sportchefen Fredrik Sjöström.

33-årige Christian Folin vände hem till Sverige igen efter tio år i Nordamerika 2020. Det blev direkt ett SM-guld med Växjö Lakers innan han återvände till Frölunda där han tillbringade några ungdomsår.

Den defensivt skicklige backen var inne på sitt sista år i fyraårskontraktet.

– Fantastiskt roligt. Som jag sa redan för fyra år sedan, det är här jag vill vara och vinna. Jag njuter av att vara här och nu går resan vidare, säger Christian Folin som är assisterande kapten.

Frölunda föll med 1–2. Christian Folin har gjort 2+2 på de första 24 omgångarna för sitt FHC som parkerar på plats fem i SHL.



NYHETER 2026-03-05 KL. 19:00
Premium

"Går hela tiden runt med vetskapen att barnen ska dö"

Jessica och Niclas berättar om livet med tre svårt sjuka barn

TV-klipp och nyheter

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2026-03-05 KL. 13:30
Hoppfesten har startat
Premium | SPORT 2026-03-05 KL. 10:36
Sporten i korthet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

350 indragna körkort på ett år – nu tackar polischefen för sig

350 indragna körkort på ett år – nu tackar polischefen för sig

Rekordet är 350 indragna körkort på ett år. Nu tackar trafikpolischefen Hans Qvant för sig och går i pension, men irritationen över hur vi kör bil i Halland lär finnas kvar. – Vi har en förfärlig trafikkultur på E6, säger han.