NYHETER 2020-05-24 KL. 20:45

Hansson (C) träder in som kommunstyrelsens ordförande

Kommunstyrelsens ordförande Hans Forsberg (M) har erkänt sexköp och lämnar omedelbart alla uppdrag. Förste vice ordförande är Fredrik Hansson (C).
– Jag träder in som ordförande från och med nu, säger han till Norra Halland på söndagskvällen.

Hansson (C) träder in som kommunstyrelsens ordförande

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



I ett pressmeddelande som gick ut under söndagskvällen skriver Kungsbackas ordförande i kommunstyrelsen, moderaten Hans Forsberg, att han erkänt sexköp och omedelbart lämnar alla uppdrag. Istället tar nu kommunstyrelsens förste vice ordförande, centerpartisten Fredrik Hansson, över den ledande rollen.

– Jag har nåtts av nyheten och jag träder in som ordförande från och med nu. Sedan får moderaterna inleda processen med att ta fram ett nytt förslag till ordförande. Nästa gång som kommunstyrelsen ska sammanträda enligt plan är i mitten av juni, säger Fredrik Hansson.

Har du några andra kommentarer?
– Nej det har jag inte. Jag har fått ett samtal från moderaternas gruppledare Lisa Andersson som har informerat mig. Men jag har inget annat att säga än att jag nu kommer att ta över posten som ordförande tills en ny kandidat är utsedd, säger Fredrik Hansson.

Läs även:

Kungsbackas högste politiker köpte sex - avgår 

Profilen en vinnare i den oväntade comebacken
FOTBOLL 2026-01-06 KL. 19:51
Premium

Profilen en vinnare i den oväntade comebacken

OBK skickade även en passning till rivalen

Husbilspremiär blev succé
NYHETER 2026-01-06 KL. 16:30
Premium

Husbilspremiär blev succé

SMHI varnar för mer snö
NYHETER 2026-01-06 KL. 15:39
Premium

SMHI varnar för mer snö

Deras samtal kan rädda liv varje arbetspass
NYHETER 2026-01-06 KL. 09:00
Premium

Deras samtal kan rädda liv varje arbetspass

SOS-operatörerna om utmaningarna med att hantera människor i kris

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | ISHOCKEY 2026-01-07 KL. 13:42
Snöovädret stoppar matchen

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

De håller liv i det mysiga biblioteket i Idala

De håller liv i det mysiga biblioteket i Idala

Det var nedläggningshotat redan på 1990-talet och det var mycket tack vare Ulla Ahlqvist-Karlsson som biblioteket i Idala överlevde. Över 30 år senare hålls verksamheten vid liv och ansvarig för det som kan vara det minsta biblioteket i Sverige är dottern Josefin Karlsson.