HANDBOLL 2021-10-05 KL. 22:20

Tog chansen inför hemmapubliken

Alexander Lindén fick chansen när publiken släpptes på igen. 18-åringen glänste inför supportrarna.

Tog chansen inför hemmapubliken
Alexander Lindén var en starkt bidragande anledning till tredje raka hemmasegern.



Det var inte veteranen Daniel Bergquist som tog plats mellan stolparna utan Jerry Hallbäck gav förtroendet till Alexander Lindén. Efter 1.15 limmade han Lugistjärnan Casper Källs skott. Då var han ändå inte den förste i släkten att utmärka sig.

– Aranäs!

Klapp, klapp, klapp.

– Aranäs!

Det var morfar Bengt Petersson med sin sedvanliga stämma drog igång hemmapubliken som nu fick fylla sporthallen. 702 hittade dit – de fick en upplösning de sent skulle glömma.

– Det var ett helt okej sätt att bjuda in publiken, säger Alexander Lindén efter Jesper Gustavsson slutsekundavgörande.

Hur var det att få spela inför publik på riktigt?
– Morfar har varit på varje match sedan jag började handbollsskolan och jag hade lillebrorsan på trumman. Resterande publik är också fantastisk.

 

Alexander Lindén stängde igen i inledningen och vann målvaktsmatchen klart. Det blev 18 räddningar och 41 i räddningsprocent.

– Det var absolut en bra match.

Vad tänkte du i sista sekunden?
– Det var så skönt att Jeppe drog dit den för jag tycker inte Phille (Philip Jonsson) förtjänade den skiten för det han gör för det här laget. Jag kollade bort – jag kollade på publiken och då märkte man vad som hände.

 

Läs fler sportnyheter här. 

Lång väntan på drömmen för Charlotte och Erik
KULTUR & NÖJE 2026-01-29 KL. 20:45
Premium

Lång väntan på drömmen för Charlotte och Erik

"Vi har hittat rätt, det är så roligt att gå till jobbet"

TV-klipp och nyheter

Största förlusten på ett år
ISHOCKEY 2026-01-29 KL. 09:56
Premium

Största förlusten på ett år

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Joakim är Frillesås egen riddare i full rustning

Joakim är Frillesås egen riddare i full rustning

Råkar du ha en stålbrynja eller medeltida soldatkläder i garderoben? Då är du välkommen till riddarbatalj i Frillesås i sommar. Bakom evenemanget står en dansk historiker som blev så fascinerad av riddarkulturen att han skaffade full rustning och lärde sig rida. – Folk förstår inte idag vad det innebar att vara en riddare!