HANDBOLL 2022-09-27 KL. 21:57

Talangens lugnande besked efter den otäcka smällen

Av Christian Johansson

Alexander Lindéns första ingripande var att precis fånga långskottet. Sedan landade 19-åringen i målställningen och blev liggande. Men han reste sig och gav lugnande besked efter smällen.

Talangens lugnande besked efter den otäcka smällen
Alexander Lindén brakade rakt in i stolpen i sitt första ingripande. Foto: Christian Johansson

OV Helsingborgs målvakt Michael Andersson såg att Aranäsmålet var tomt efter deras 7-mot-6-spel fyra minuter in i den andra halvleken. Han kastade mot det övergivna målet men precis innan den seglade in kom Alexander Lindén inrusande. Det var 19-åringens första sekunder på planen – och bollen räddades. Men sekunden senare brakade målvakten in i målställningen och blev liggande.
– Det är lugnt. Jag tappade bara luften, säger han efteråt.
Det såg otäckt ut.
– Det gjorde det säkert, men det såg nog värre ut än vad det var. Jag landade lite illa på stolpen.
Hann du tänka att det här går åt helvete?
– Jo, men jag märkte ganska fort att det kändes ganska bra i kroppen. Jag hoppas att bollen i alla fall var på väg in i mål.



Alexander Lindén stod för sex räddningar på 13 skott, ett facit som borde ha inneburit att HK Aranäs verkligen hade hugg på en vinst. Så var det inte – fyramålsförlusten var snarare smickrande för Kungsbackalaget som var tama matchen igenom.
– Det saknades mycket. Vi kanske skulle spela säsongens viktigaste fyrapoängsmatch och då låter vi dem vara mer tända än vad vi var och vilja mer i alla situationer.

Läs mer om matchen här.





Alexander Lindén gjorde sitt för att HK Aranäs skulle komma tillbaka. Foto: Christian Johansson


Krönika: Hurra för Europa!
KRÖNIKOR 2025-05-09 KL. 13:30
Premium

Krönika: Hurra för Europa!

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | KULTUR & NÖJE 2025-05-11 KL. 15:00
Lyckad premiär på City Rock
Premium | NYHETER 2025-05-10 KL. 18:05
Lärorikt om hemberedskap

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Kungsbackagäng bärgade tyskt krigsflyg ur isen

Kungsbackagäng bärgade tyskt krigsflyg ur isen

Den 2 maj 1945 insåg tre unga tyska flygare att kriget var förlorat. De hade ingen lust att kapitulera i Norge utan nödlandade på isen på Torne träsk. Planet sjönk senare till botten, men 1986 fick en brokig samling äventyrare för sig att det skulle bärgas. Pensionerade polisen och hembygdsforskaren Sune Börjesson berättar här den spännande historien om hur Kungsbacka blev centrum för expeditionen.