Bergqvist blev matchhjälte
Av Carl Schöndell
När matchen stod och vägde så var det en spelare som syntes mer än alla andra. Målvakten Daniel Bergqvist stod för några kvalificerade räddningar när det gällde som mest.
– När vi har den tryggheten i försvaret är känslan god hela tiden, säger han ödmjukt.
Daniel Bergqvist briljerade och fick pris som hemmalagets bästa spelare.
I matchen mellan HK Aranäs och IFK Ystad HK så var det kollektivet som stack ut. Målen spriddes ut bland många utespelare och defensiven jobbade hårt tillsammans. Men längst bak i leden så stod Daniel Bergqvist och växte matchen igenom.
– Vi har en period där vi inte hittar rätt. Men vi har en trygghet i det vi håller på med. I slutändan är det en bra försvarsinsats, säger han.
Bergqvist gjorde ingen dålig första halvlek, men hans nemesis i Ystadskassen vann kampen de första 30 minuterna. Samtidigt glömde hemmalaget plötsligt av hur man tar avslut, när många av dem inte ens gick på mål.
– Det är den enda delen man inte kan påverka så man blir lite nervös, säger Bergqvist.
Kul att bidraMen när offensiven fungerade bättre för Aranäs del så var det med hjälp av Bergqvist jätteräddningar som man lyckades hålla i ledningen.
– Det är kul att kunna bidra med räddningar det är det man ska göra som målvakt, säger Bergqvist.
Och i matchens slutskede så vägrade Bergqvist släppa in några mål. Förutom ett från straffpunkten som kom efter ett, i stundens hetta, kontroversiellt domslut.
Bergqvist hade kommit in från bänken och gjorde en räddning i högsta klass, men domaren blåste straff.
– Jag ser inte vad som händer, han säger att vår gubbe är innanför. Men det är svårt att säga någonting när man inte sett det och med förklaringen av domaren så kan man inte säga någonting om det, säger Bergqvist.
Hans bästa matchStraffkastet kunde inte Bergqvist göra någonting åt men det hindrade honom inte från att fortsätta dominera matchen ut, det blev totalt 16 räddningar.
– Det är min bästa match på väldigt länge. Det skönt, det är viktigt att få samspelet och tryggheten med försvaret. Vi har hittat ett fungerande försvarsspel men det är viktigt att jag fiskar upp lite räddningar också, säger han.
Vinsten innebär att Aranäs rycker i botten av tabellen och har nu tre poäng ner till Redbergslid och Ystad.
– Det var behövlig vinst för gruppen. Vi har gjort bra insatser tidigare men det har inte räckt till seger, det var väldigt viktigt att ta två poäng här, säger Bergqvist.