JOBB & PENGAR 2021-03-25 KL. 10:00

Glass och souvlaki till Valand

Bygget pågår för fullt och det är långt kvar innan kvarteret Valand är färdigtbyggt. Men redan är tre nya företag bokade och fler på gång.

Glass och souvlaki till Valand
Grekisk mat på väg till Valand.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Sedan tidigare finns Gourmetkorv på plats. Nästa vår får de sällskap av både Grekiska bar och grill, och glassmakaren World of Riccardo. Kungsbacka-Posten var först att avslöja nyheten.

Grekiska är en jättekedja med 26 restauranger på ostkusten, flest i Stockholm, och startade i Södertälje 1995.

World of Riccardo är en Halmstadbaserad tillverkare av italiensk glass som finns i Möllegårds naturreservat sedan 2006. Ägare är Ricardo Boggian.

Men även frisörssalongen Klippa som drivs av Gottskärsprofilen Eirin Persson planerar att öppna i Valand nästa år. Kedjan har sedan tidigare salonger i Gottskär, Askim, Torslanda och Särö.

– Vi har två ytterligare aktörer som är väldigt nära. Skulle tro att vi kan gå ut med det inom ett par veckor, berättar fastighetsägaren Aranäs marknadschef Jessica Wikestam.

Läs mer:

Gourmetkorv till Valand

Klubbnytt: Särö Kullavik IF stärker tränarkompetensen
KLUBBNYTT 2026-04-04 KL. 09:22

Klubbnytt: Särö Kullavik IF stärker tränarkompetensen

Genomförde utbildning med Leeds United Academy

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

"Om man fortfarande är trasig är det svårt att läka andra"

Hon vet hur det känns att gå sönder och vad som krävs för att bli hel igen. Idag arbetar Marie Heydecke med samtal och personlig utveckling, och arrangerar snart en egen mässa i Älvsåkersgården för andra gången.