Klik venligst
FOTBOLL 2022-05-14 KL. 11:07

Viktig seger för Fjärås – efter islossning framåt

Av Eric Andersson

IFK Fjärås har haft problem med målskyttet i inledningen av säsongen med bara tre gjorda mål på de första fyra matcherna. Men mot Lilla Träslöv gjorde laget tre mål och bärgade en viktig seger.

Viktig seger för Fjärås – efter islossning framåt
Alfred Berggren gjorde två av Fjärås mål. Arkivfoto: Eric Andersson

IFK Fjärås hade bollen och Lilla Träslöv kontrade. Det var i stora drag så det såg ut när Fjärås vann för andra gången den här säsongen. Ledningsmålet kom efter 36 minuter genom Hugo Frivold som är hemma från studierna i USA under de kommande tre månaderna. En välkommen förstärkning för Fjärås då både Christoffer Larnelius Bäck och Oliver Nåfors dras med skadebekymmer.

Sex minuter in i andra halvlek utökade Alfred Berggren hemmaledningen och matchen kändes avgjord. Men Lilla Träslöv gav sig inte utan fick in en reduceringsboll med tio minuter kvar att spela.

– När vi hade en tvåmålsledning kändes det rätt lugnt. Men sedan har vi ett friläge där vi kan göra 3–0, istället ställer de om och gör 2–1 och då blir det lite jobbigt, säger Stefan Larnelius, tränare i Fjärås.

Något vidare tryck lyckades bortalaget dock inte skapa utan det var istället Fjärås som gjorde matchens sista mål och vann med 3 –1.

– Det är en bra match från vår sida. Vi skapade återigen mycket målchanser och den här gången gör vi mål på våra lägen också. Samtidigt var de inte ofarliga med sina omställningar men det var en rättvis seger, säger Stefan Larnelius.

Matchfakta: Division 4
IFK Fjärås–Lilla Träslöv 3 – 1 (1–0)
1–0 (36) Hugo Frivold, 2–0 (51) Alfred Berggren, 2–1 (81), 3–1 (90) Alfred Berggren

Klik venligst
Utmaningen: 31-åringen lever som hemlös i en vecka
NYHETER 2026-09-10 KL. 18:45
Premium

Utmaningen: 31-åringen lever som hemlös i en vecka

✔ Sovförsöket under en lastbil ✔ Den hemliga guldcontainern ✔ Kritiken mot hundägare

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | KRÖNIKOR 2026-09-11 KL. 14:00
Krönika: Den politiska magkänslan
Premium | FOTBOLL 2026-09-11 KL. 13:30
Citykuggen om jakten på seriesegern

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

"Vi visste inte om hon skulle överleva"

När Alice Johansson Brodén var 1,5 år drabbades hon både av en hjärntumör och en stroke. Läkarna gav henne en mörk prognos. I dag, 16 år gammal, driver hon företag där hon säljer egendesignade kepsar och mössor för att samla in pengar till Barncancerfonden. – Jag vill hjälpa forskningen att gå vidare, säger hon.