FOTBOLL 2021-12-28 KL. 13:00

Trettondagscupen inställd

Av Oliver Marshall

Tanken var att Trettondagscupen skulle göra comeback efter ett års uppehåll på grund av coronapandemin. Men som en följd av nya restriktioner meddelar arrangören Kungsbacka IF att även nästa års upplaga tvingas ställas in.

Trettondagscupen inställd
Den populära cupen ställs in för andra året i följd. Foto: Arkivfoto Christian Johansson

Trettondagscupen har länge varit ett populärt inslag i kommunen, som vanligtvis sparkar igång fotbollens tävlingssäsong. Så blev det dock inte 2021, och så kommer det inte bli 2022.
– Det blir ingen cup. Det går inte att leva upp till Folkhälsomyndighetens krav på vaccinationsbevis och koll på sittplatser, säger Kenneth Carlsson hos Kungsbacka IF, och fortsätter:
– Även om vi hade fått hjälp så hade det inte gått. Man måste ha rutin på det och veta hur man gör.

I nästa års upplaga var det även tänkt att damerna åter igen skulle delta.
– Vi skulle återuppta det igen. Det var första gången vi hade prispengar i Trettondagscupen för både damer och herrar, säger Kenneth Carlsson.




MMA-cirkusen kom till stan – se bilderna från tävlingen
SPORT 2026-05-30 KL. 19:00
Premium

MMA-cirkusen kom till stan – se bilderna från tävlingen

Kungsbacka MMA har fått nytt prestigeuppdrag

Springfest med knattar
NYHETER 2026-05-30 KL. 15:00
Premium

Springfest med knattar

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

I ett gammalt varvsområde i Göteborg växer ett stort street food-område fram – Vassen. Det blir 4 500 kvadratmeter med mat från världens alla hörn, barer och musik. Gottskärsbon Johan Malm är delaktig i Vassen och ska ha ett fisk- och skaldjurskök på plats. – Förhoppningsvis kommer de som bor i kranskommunerna tycka att det här är en destination som man måste besöka, säger Johan Malm.