FOTBOLL 2017-05-23 KL. 21:29

Succéåterkomst för Jenny Gustavsson

Succéåterkomst för Jenny Gustavsson

FOTBOLL: DIVISION 2

IFK Fjärås – Lerkils IF 4 – 0

 

IFK Fjärås har haft en kämpig start på säsongen. Efter fem matcher stod laget på en poäng. Ett pressat läge när Lerkils IF kom på besök. Tillbaka på Ögärdets IP var Jenny Gustavsson, senast hon spelade här gick hennes korsband av.

Den här tisdagskvällen slutade desto roligare. Det var hemmalaget som tog hand om taktpinnen, och i den 19 matchminuten sprang sig Rebecka Allgulin sig fri, men skottet täcktes till hörna. På den dunkade Emma Rahm bollen i stolpens utsida.

Ledningsmålet skulle i stället prickas in när 21 minuter var spelade – målskytten på halvvolley var Jenny Gustavsson.

– Det tog lite tid, men det kändes ändå bra. Det släppte till slut, säger Gustavsson.

 

Tio minuter senare svepte IFK Fjäråsmittfältaren Maja Grunditz iväg en djupledsboll mellan Lerkils mittback och ytterback. Cajsa Salestam hann upp den och slog ett lågt inlägg som Jenny Gustavsson bara kunde stöta dig.

– Det var riktigt bra, det var riktigt kul att spela, säger målskytten.

 

Det skulle bli mer från hennes sida. Men hemmaspelaren Emma Rahm stack emellan med ett drömmål – 3–0 via ribban från 20 meters håll i upptakten av den andra halvleken.

Jenny Gustavsson avslutade sin succécomeback på Ögärdets med att skriva dit slutresultatet 4–0 med sin högerfot – IFK Fjärås första trepoängare i serien.

– Det behövdes och väldigt kul att det var i derbyt, säger Gustavsson.

Är det nu ni inleder er klättring uppåt?

– Det får vi verkligen hoppas.

Ett första steg var att passera Landvetters IF och Lerkils IF i tabellen i och med derbyvinsten.

 

Matchfakta:

IFK Fjärås – Lerkils IF 4 – 0 (2–0)

1–0 (21) Jenny Gustavsson, 2–0 (30) Jenny Gustavsson, 3–0 (48) Emma Rahm, 4–0 (68) Jenny Gustavsson



TV-klipp och nyheter

Lärorikt om hemberedskap
2025-05-10 KL. 18:05
Premium

Lärorikt om hemberedskap

Positiva trenden håller i sig för Onsala
2025-05-10 KL. 19:31
Premium

Positiva trenden håller i sig för Onsala

Fjärås tog komfortabel seger
2025-05-10 KL. 19:51
Premium

Fjärås tog komfortabel seger

Politikerna slog ett slag för demokratin
2025-05-10 KL. 16:45
Premium

Politikerna slog ett slag för demokratin

Krönika: Hurra för Europa!
KRÖNIKOR 2025-05-09 KL. 13:30
Premium

Krönika: Hurra för Europa!

Tuff omställning när cancern tog Kristins sångröst
NYHETER 2025-05-08 KL. 21:00
Premium

Tuff omställning när cancern tog Kristins sångröst

Hanhalsbon har skapat en föreläsning om vägen tillbaka

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2025-05-10 KL. 19:51
Fjärås tog komfortabel seger
Premium | NYHETER 2025-05-10 KL. 18:05
Lärorikt om hemberedskap

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Kungsbackagäng bärgade tyskt krigsflyg ur isen

Kungsbackagäng bärgade tyskt krigsflyg ur isen

Den 2 maj 1945 insåg tre unga tyska flygare att kriget var förlorat. De hade ingen lust att kapitulera i Norge utan nödlandade på isen på Torne träsk. Planet sjönk senare till botten, men 1986 fick en brokig samling äventyrare för sig att det skulle bärgas. Pensionerade polisen och hembygdsforskaren Sune Börjesson berättar här den spännande historien om hur Kungsbacka blev centrum för expeditionen.