FOTBOLL 2022-09-05 KL. 10:11

Straffade i sista minuten

Av Eric Andersson

Det var länge mållöst mellan Galtabäcks BK och Lerkils IF. Men i matchens absoluta slutskede fick hemmalaget en straff som sänkte Lerkil.

Straffade i sista minuten
Kalle Olsson och hans Lerkils IF lämnade matchen poänglösa. Arkivfoto: John Skoglund

Matchen mellan Galtabäcks BK och Lerkils IF var mållös hela vägen in på tilläggstid. Lagen hade ett par chanser vardera men inget som resulterade i mål.
– Ett långt ställningskrig kan man säga. Vi skapade en del chanser men det gjorde Galtabäck också och vi hade varit nöjda med en pinne, säger Kalle Olsson, tränare i Lerkils IF.

Poäng blev det dock inte. I matchens sista minut tilldömdes Galtabäck en straff som förvaltades väl.
– Straffen är inte det inte mycket att säga om, den är klar. Det är väldigt surt att åka på ett mål bakåt så sent men det är sån fotbollen är. Mot Alet var det vi som fick in ett mål på stopptid och nu var det Galtabäcks tur.

Med fyra matcher kvar att spela har Lerkils IF fem poäng ner till nedflyttningsstrecket. På lördag väntar jumbon IF Centern på hemmaplan.
– Ofta är det laget som jobbar hårdast som vinner. Det är bara att dra på sig blåstället och försöka ta tre poäng nästa helg, säger Lerkilstränaren.


Matchfakta:
Galtabäcks BK – Lerkils IF 1 – 0 (0–0)
1–0 (90)

Företaget satsar i Kungsbacka:
NYHETER 2025-05-23 KL. 07:00
Premium

Företaget satsar i Kungsbacka: "Vi kallar det rum att älska"

Ny visningsträdgård med växthus, uterum och pergola

Lyckat fiskeprojekt i Veån gav en tår i ögat
NYHETER 2025-05-22 KL. 21:00
Premium

Lyckat fiskeprojekt i Veån gav en tår i ögat

Ån restaurerades - ska se ut som för 150 år sedan

Stjärnan i en stor intervju inför finalen
FOTBOLL 2025-05-22 KL. 20:00
Premium

Stjärnan i en stor intervju inför finalen

✔ Om att vara utanför elvan ✔ Var hon vill bo ✔ Den stundande finalen

Viltstängsel byts på E6 – trafik påverkas
NYHETER 2025-05-22 KL. 12:15

Viltstängsel byts på E6 – trafik påverkas

Arbetet kommer pågå månaden ut

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | ISHOCKEY 2025-05-23 KL. 10:11
Talangen klar för USA-äventyr

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Gabriella var rädd för vatten – nu är livet skutor och havet

Gabriella var rädd för vatten – nu är livet skutor och havet

Gabriella var livrädd för vatten men en skolresa förändrade allt. Nu är havet hennes liv och sedan 15 år tillbaka jobbar hon på och med Ostindiefararen Götheborg. Fast nästa äventyr är en långsegling med man och barn i egen båt.