FOTBOLL 2023-02-18 KL. 16:40

Mer en fest på planen än i kassan

Av Christian Johansson

Onsala BK spelar cupgruppspel för första gången i klubbens historia. Publiken fyllde läktarna. Men klubbkassan fylls inte på för det.

Mer en fest på planen än i kassan
Det var välfyllda läktare när det före detta storlaget Helsingborgs IF kom på besök. Foto: Christian Johansson

Per Eld blickade ut över Rydets IP i pausen. Klubbchefen hade fått se sitt OBK ha det kämpigt i matchupptakten när gästerna var skarpa i och runt straffområdet. 652 personer hade tagit sig till Rydets IP för första gruppspelsomgången. Det här är den stora matchen för klubben – de tror inte att publiksiffran kommer att vara lika hög mot Kalmar FF nästa vecka. Sedan väntar en avslutande bortaresa till Trelleborg.
– Vi fick ta in fyra extra ordningsvakter i sista sekunden. Nu har vi åtta stycken och det kostar, säger han.

Klubben gick back på Örgrytematchen som lockade ännu mer publik. Nu var förhoppningen att cupäventyret till slut ska landa runt ett nollresultat.
– Kommunen har hjälpt till jättebra vid det här arrangemanget, säger han och fortsätter:
– Vi får glädjas att vi kan göra ett sådant event och göra det kul och säkert för de som kommer. Det är det viktigaste.
En övning för framtiden?
– Vi har inga ambitioner att nå elitsammanshang.
Men ett cupgruppspel är i stort sett bara en skräll bort per år. Det är väl ingen omöjlighet?
– Nej, det är klart.

Läs mer om matchen här.



LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2026-08-10 KL. 10:20
Sporten i korthet
Premium | FOTBOLL 2026-08-10 KL. 08:57
Supernollan lever vidare för Åsa

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Möt Kungsbackas egen meteorolog – 35 år på SMHI

Möt Kungsbackas egen meteorolog – 35 år på SMHI

Kanske har du hört honom i P4 när han varnar för storm och oväder. Eller så har du läst när han berättar om helgens väder i NH. Med 35 år på SMHI är Kungsbackabon en av Sveriges mest erfarna meteorologer. – Det mest intressanta är när det blir väldigt markanta väderskiften som går väldigt snabbt. När man lyckas förutsäga det så gör man verkligen skillnad som meteorolog, säger Torbjörn Simann.