Målvakt återvänder till OBK – nyckelspelare förlänger med City
Av Eric Andersson
Det fortsätter hända grejer hos fotbollsklubbarna i NH-land. Bland annat har Onsala BK presenterat en hemvändande målvakt och Kungsbacka City har förlängt med en av sina nyckelspelare.
Tobias Johansson blir kvar i Kungsbacka City. Foto: Eric Andersson
FOTBOLL. Matilda Brovall återvänder till Onsala BK. Målvakten har ett förflutet i klubben som hon tillhörde från barnsben tills dess att hon flyttade till Halmstad för studier efter säsongen 2019. Under tiden i Halmstad har hon tillhört division 1-klubben IS Halmia där hon spelade nio matcher förra säsongen.
Onsala BK har även presenterat en kontraktsförlängning – Anna Norheim blir kvar i klubben. Försvarsspelaren fick fjolåret spolierat av en korsbandsskada och har sedan dess rehabtränat och närmar sig en comeback.
Nyckelspelaren Tobias Johansson har förlängt sitt kontrakt med Kungsbacka City över säsongen 2023. Uppgifter till NH gör gällande att både Åsa IF och Tvååkers IF visade intresse för försvararen som alltså väljer att stanna i Kungsbacka City.
Kungsbacka IF förstärker truppen med 32-åriga kantspelaren Rudi Giribaldi Castro.
Kullaviks IF har presenterat en ny tränarduo – Peter Myllys och Hans Zackrisson.
Alfons Nygaard har kritat på för en ny klubb efter att ha lämnat IFK Göteborg. Den Annebergsfostrade anfallaren har haft intresse på sig från flera håll – bland annat från Tölö IF och Ahlafors IF. Men nu är det slut på spekulationerna då Nygaard skrivit på för ettanklubben Tvååkers IF.