FOTBOLL 2021-10-13 KL. 22:42

Målskytten om upplevelsen

Av Christian Johansson

Victor Andersson överlistade Malmö FF-försvaret men OBK var utan chans. Men de fick möta ett urstarkt mesta mästarlag.
– Det var roligt att möta så bra spelare, jag hade inte trott att det skulle ställa upp med ett så bra lag, säger målskytten.

Målskytten om upplevelsen

FOTBOLL. I 40:e matchminuten fick Victor Andersson chansen men den rann ut i sanden, trodde de flesta. Joel Palmquist störde MFF-försvaret tillräckligt för att Victor Andersson skulle få en andra chans. Då rullade anfallaren in reduceringen till 1–2 i bortre hörnet.
– De bästa avsluten är när man inte tänker så mycket, säger han.
På bussen ner hade OBK.s skyttekung sagt att han skulle fira ett eventuellt mål med att dra av sig tröjan och visa ett IFK Göteborgs-emblem.
– Haha, jag säger mycket strunt så det är bara ignorera.
Du hade ingen sådan tröja under?
– Nej, jag säger mycket skit.



Malmö FF mönstrade nästan sin bästa elva på pappret. Victor Andersson var imponerad över motståndet.
– De slår inte bort en passning så man får ingenting gratis. De här gubbarna spelar Champions league, så det är en annan nivå men det var en väldigt rolig upplevelse.


Krönika: Då ses vi nästa vår
KRÖNIKOR 2025-10-18 KL. 13:00
Premium

Krönika: Då ses vi nästa vår

Eldsjälarna bakom butiken som snart firar 40 år
NYHETER 2025-10-18 KL. 09:00
Premium

Eldsjälarna bakom butiken som snart firar 40 år

"Det som håller mig vid liv"

Droger, stök och falska papper – nu är hemmet till salu
NYHETER 2025-10-17 KL. 11:45
Premium

Droger, stök och falska papper – nu är hemmet till salu

Nu ska 1800-talsgården säljas efter tio år med ungdomsvård

Två klubbar fick inte elitlicensen
BANDY 2025-10-17 KL. 11:39
Premium

Två klubbar fick inte elitlicensen

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

BLÅLJUS 2025-10-18 KL. 17:46
Trafikolycka i Fjärås

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Princessorna som vandrat i Sveriges alla landskap

Princessorna som vandrat i Sveriges alla landskap

En grupp kvinnor, inspirerade av kronprinsessan Victorias vandringar genom Sveriges landskap, har skapat sin egen unika tradition – Princessvandring. Klädda i kronor och med en gemensam drivkraft har de satt sina fotavtryck i 25 av landets 25 landskap. Deras mål? Att umgås, uppleva och lära sig om Sveriges rika kultur, natur och historia – allt medan de skapar minnen för livet.