FOTBOLL 2021-10-13 KL. 22:42

Målskytten om upplevelsen

Av Christian Johansson

Victor Andersson överlistade Malmö FF-försvaret men OBK var utan chans. Men de fick möta ett urstarkt mesta mästarlag.
– Det var roligt att möta så bra spelare, jag hade inte trott att det skulle ställa upp med ett så bra lag, säger målskytten.

Målskytten om upplevelsen

FOTBOLL. I 40:e matchminuten fick Victor Andersson chansen men den rann ut i sanden, trodde de flesta. Joel Palmquist störde MFF-försvaret tillräckligt för att Victor Andersson skulle få en andra chans. Då rullade anfallaren in reduceringen till 1–2 i bortre hörnet.
– De bästa avsluten är när man inte tänker så mycket, säger han.
På bussen ner hade OBK.s skyttekung sagt att han skulle fira ett eventuellt mål med att dra av sig tröjan och visa ett IFK Göteborgs-emblem.
– Haha, jag säger mycket strunt så det är bara ignorera.
Du hade ingen sådan tröja under?
– Nej, jag säger mycket skit.



Malmö FF mönstrade nästan sin bästa elva på pappret. Victor Andersson var imponerad över motståndet.
– De slår inte bort en passning så man får ingenting gratis. De här gubbarna spelar Champions league, så det är en annan nivå men det var en väldigt rolig upplevelse.


Grannfejden som pågått i över 20 år:
NYHETER 2025-11-15 KL. 09:00
Premium

Grannfejden som pågått i över 20 år: "Dagbokfört mig"

Cilla har blivit anmäld av grannen flera gånger – får själv betala avgift till kommunen

TV-klipp och nyheter

Gunnar Strömmer:
NYHETER 2025-11-14 KL. 11:45
Premium

Gunnar Strömmer: "Barnets bästa är utgångspunkten"

Nya verktyg ska hindra barn att rekryteras av gäng

”Ingenting kommer hindra mig från att spela fotboll”
FOTBOLL 2025-11-14 KL. 08:00
Premium

”Ingenting kommer hindra mig från att spela fotboll”

Leia Molund lät inte sjukdomsbeskedet stoppa drömmen

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Sextrakasserier förstörde Emilias drömuppdrag

Sextrakasserier förstörde Emilias drömuppdrag

Det hade varit en dröm sedan hon var barn. Men utlandstjänstgöringen blev en mardröm med sexuella trakasserier och mobbning i hennes närmaste grupp. Nu delar Emilia Åhfelt med sig av sina erfarenheter, bland annat vid föreläsningar inom Försvaret. – I början grät jag på scenen varje gång jag föreläste. Men min livsuppgift är att sprida kunskapen om sextrakasserier och mobbning vidare, säger hon.