Elin Rubensson mottog det finaste priset, Diamantbollen, i vintras. Nu är den 30-åriga Lindomebon klar för en flytt till USA.
I början av januari prisades Elin Rubenson med det största individuella priset i svensk fotboll, Diamantbollen. Det efter ett 2023 där Lindomebon glänste i VM på sensommaren, där Sverige knep ett brons.
Nu står det klart att mittfältaren lämnar BK Häcken efter tre säsonger. Nu klubb blir Houston Dash i USA.
– Det här är ett stort äventyr för mig och min familj. Vi ser fram emot att lära känna staden och människorna där. Det är rätt steg för mig att utvecklas och ta nästa steg i min karriär., säger hon till den nya klubbens hemsida.
Läs mer om Elin Rubensson här.
Ingen omplacering – ska återgå till samma tjänst
Allt fler väljer bort alkoholen. Men sommeliern Attia Franzén tyckte att något saknades bland de alkoholfria alternativen. Nu lanserar han Parispojken där drycker skapas för att passa till specifika maträtter och tilltugg. – Jag tror att många dricker mindre, men finare, säger Attia Franzén.


