Elin Rubensson mottog det finaste priset, Diamantbollen, i vintras. Nu är den 30-åriga Lindomebon klar för en flytt till USA.
I början av januari prisades Elin Rubenson med det största individuella priset i svensk fotboll, Diamantbollen. Det efter ett 2023 där Lindomebon glänste i VM på sensommaren, där Sverige knep ett brons.
Nu står det klart att mittfältaren lämnar BK Häcken efter tre säsonger. Nu klubb blir Houston Dash i USA.
– Det här är ett stort äventyr för mig och min familj. Vi ser fram emot att lära känna staden och människorna där. Det är rätt steg för mig att utvecklas och ta nästa steg i min karriär., säger hon till den nya klubbens hemsida.
Läs mer om Elin Rubensson här.
Totalt 20 miljoner kronor i beräknade skador
Familjen tänker sälja trädhuset som Husdrömmar fick följa
Trädhuset i Onsala blev rikskänt i programmet Husdrömmar och fick kommunens arkitekturpris. Men efter bara tre år har snickaren Torkel Haraldsson nya hisnande planer: att bygga upp en 1700-talsgård, återskapa betesmarkerna och starta en vingård med 5 000 plantor.



