Elin Rubensson mottog det finaste priset, Diamantbollen, i vintras. Nu är den 30-åriga Lindomebon klar för en flytt till USA.
I början av januari prisades Elin Rubenson med det största individuella priset i svensk fotboll, Diamantbollen. Det efter ett 2023 där Lindomebon glänste i VM på sensommaren, där Sverige knep ett brons.
Nu står det klart att mittfältaren lämnar BK Häcken efter tre säsonger. Nu klubb blir Houston Dash i USA.
– Det här är ett stort äventyr för mig och min familj. Vi ser fram emot att lära känna staden och människorna där. Det är rätt steg för mig att utvecklas och ta nästa steg i min karriär., säger hon till den nya klubbens hemsida.
Läs mer om Elin Rubensson här.
✔ Portföljen med pistolen ✔ Flykten i spelartunneln ✔ Om han öppnar för en repris
Moderatveteranen Thure Sandén fyller 80 år
En grupp kvinnor, inspirerade av kronprinsessan Victorias vandringar genom Sveriges landskap, har skapat sin egen unika tradition – Princessvandring. Klädda i kronor och med en gemensam drivkraft har de satt sina fotavtryck i 25 av landets 25 landskap. Deras mål? Att umgås, uppleva och lära sig om Sveriges rika kultur, natur och historia – allt medan de skapar minnen för livet.