Klik venligst
FOTBOLL 2024-03-13 KL. 19:16

Lindomebon blir proffs i USA

Av Christian Johansson

Elin Rubensson mottog det finaste priset, Diamantbollen, i vintras. Nu är den 30-åriga Lindomebon klar för en flytt till USA.

Lindomebon blir proffs i USA
Arkivfoto: Christian Johansson

I början av januari prisades Elin Rubenson med det största individuella priset i svensk fotboll, Diamantbollen. Det efter ett 2023 där Lindomebon glänste i VM på sensommaren, där Sverige knep ett brons.

Nu står det klart att mittfältaren lämnar BK Häcken efter tre säsonger. Nu klubb blir Houston Dash i USA.

– Det här är ett stort äventyr för mig och min familj. Vi ser fram emot att lära känna staden och människorna där. Det är rätt steg för mig att utvecklas och ta nästa steg i min karriär., säger hon till den nya klubbens hemsida.

Läs mer om Elin Rubensson här.



Klik venligst
Annas konst blandar humor och allvar
FAMILJ 2026-04-24 KL. 19:00
Premium

Annas konst blandar humor och allvar

"Det måste finnas en balans"

Så blir nya herrallsvenskan
HANDBOLL 2026-04-24 KL. 10:14
Premium

Så blir nya herrallsvenskan

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-04-25 KL. 17:45
Punkbandet GLO gör comeback på LP
Premium | FAMILJ 2026-04-24 KL. 19:00
Annas konst blandar humor och allvar

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare från organiserad brottslighet ska nu stärkas. Länsstyrelsen i Halland och Västra Götaland har inlett ett gemensamt samarbete med polisregion Väst i arbetet. – Inget län och ingen kommun är förskonade från att ha avhoppare, säger Sara Tuvesson, brottsförebyggande samordnare på Länsstyrelsen i Halland.