Klik venligst
FOTBOLL 2024-03-13 KL. 19:16

Lindomebon blir proffs i USA

Av Christian Johansson

Elin Rubensson mottog det finaste priset, Diamantbollen, i vintras. Nu är den 30-åriga Lindomebon klar för en flytt till USA.

Lindomebon blir proffs i USA
Arkivfoto: Christian Johansson

I början av januari prisades Elin Rubenson med det största individuella priset i svensk fotboll, Diamantbollen. Det efter ett 2023 där Lindomebon glänste i VM på sensommaren, där Sverige knep ett brons.

Nu står det klart att mittfältaren lämnar BK Häcken efter tre säsonger. Nu klubb blir Houston Dash i USA.

– Det här är ett stort äventyr för mig och min familj. Vi ser fram emot att lära känna staden och människorna där. Det är rätt steg för mig att utvecklas och ta nästa steg i min karriär., säger hon till den nya klubbens hemsida.

Läs mer om Elin Rubensson här.



Klik venligst

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-09-16 KL. 07:49
Onsdagens väder: Moln, sol och skurar

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

"Vi visste inte om hon skulle överleva"

När Alice Johansson Brodén var 1,5 år drabbades hon både av en hjärntumör och en stroke. Läkarna gav henne en mörk prognos. I dag, 16 år gammal, driver hon företag där hon säljer egendesignade kepsar och mössor för att samla in pengar till Barncancerfonden. – Jag vill hjälpa forskningen att gå vidare, säger hon.