FOTBOLL 2022-08-09 KL. 21:45

Lindome föll i tuff bortamatch

Av Eric Andersson

I helgen tog Lindome Gif viktiga poäng i kampen om nytt kontrakt när man besegrade Ängelholm med 4–1. Redan under tisdagskvällen var det dags för nästa match, borta mot tabelltvåan Ljungskile SK. Det blev inte en lika rolig historia.

Lindome föll i tuff bortamatch
Det blev förlust för Lindome borta mot Ljungskile. Arkivfoto: John Skoglund

Lindome Gif ställdes inför en tuff uppgift mot hemmastarta Ljungskile SK. Redan i matchinledningen fick Lindome bekänna färg när Ljungskile lade i en hög växel från start. När hemmalaget gjorde 1–0 efter en kvart hade man redan skapat en rad högkvalitativa målchanser. Och det kunde blivit än värre för Lindome då Ljungskile behöll trycket även efter ledningsmålet och mer eller mindre bombarderade David Olsson med avslut.

– Ljungskile kommer ut och är väldigt aggressiva och bra i sitt presspel samtidigt som det gick lite för långsamt för oss, säger Adam Ekblad, tränare i Lindome.

Efter en halvtimme avtog dock hemmadominansen, Lindome Gif fick bättre ordning på sitt försvarsspel och med lite flyt hade det kunnat vara oavgjort i paus.

– Jag tycker att vi reser oss bra efter en jobbig inledning och är minst lika bra som dem sista kvarten. Även om de skapar fler chanser än oss är det väldigt nära att vi får in en boll där.

Knappt tio minuter i andra halvlek utökade Ljungskile sin ledning och kunde därefter bevaka den matchen ut. Den vassaste målchansen för Lindomes del var när Robert Lipovac träffade ribban i slutminuterna.

– Det är ett väldigt bra lag som är starka på hemmaplan och de vinner rättvist tycker jag. Men jag tycker vi gör en ganska bra prestation trots att vi förlorar.

Vad skiljer i er prestation idag kontra mot Ängelholm senast?
– Vi har inte riktigt samma tempo i passningsspelet. Sedan spelade vi på naturgräs idag mot ett lag som har sin styrka i presspelet, mot Ängelholm var det på konstgräs mot ett lag som inte pressar på samma sätt.

Nästa uppgift för Lindome är bottenkollegorna Åtvidaberg hemma på Lindevi till helgen.

– Det är 13 matcher kvar och det handlar om att prestera bra i alla de matcherna. Givetvis hade det varit skönt att slå Åtvidaberg som ligger en poäng före oss och jag tror att vi har en bra chans att göra det, säger Adam Ekblad.

Matchfakta: Ettan Södra
Ljungskile SK – Lindome Gif 2 – 0 (1–0)
1–0 (15), 2–0 (54)

Paret vill göra den sanka ängen till ett paradis för djur
2026-05-11 KL. 19:00
Premium

Paret vill göra den sanka ängen till ett paradis för djur

En vattenspegel ökar mångfald och minskar utsläpp

Havet mår inte bra – så kan utsläppen minska
2026-05-11 KL. 18:00
Premium

Havet mår inte bra – så kan utsläppen minska

Alla krafter måste samverka för att få bort näringssalter

Vill slippa överklaganden – köper kritikers gårdar
NYHETER 2026-05-11 KL. 11:45
Premium

Vill slippa överklaganden – köper kritikers gårdar

Miljoner satsas inför Dagabs jättesatsning

Sporthelgen i korthet
SPORT 2026-05-11 KL. 11:12
Premium

Sporthelgen i korthet

Kapten Menns fond för unga tekniker upplöses efter 150 år
NYHETER 2026-05-10 KL. 16:45
Premium

Kapten Menns fond för unga tekniker upplöses efter 150 år

Vad ska nu fattiga och sedliga ungdomar göra?

29 bilder från SM-tävlingarna
SPORT 2026-05-10 KL. 14:59
Premium

29 bilder från SM-tävlingarna

Ville ändra branschen – nu driver hon fem salonger
FAMILJ 2026-05-10 KL. 10:00
Premium

Ville ändra branschen – nu driver hon fem salonger

"Får inte öppna en salong till innan jag kan åka på en håll käften-resa"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Strax innan pandemin bröt ut och stängde världen tog familjen ett stort beslut. De bestämde sig för att lämna USA och flytta till Sverige. Nu bor de sedan sex år tillbaka vid havet i Åsa. – Jag är så tacksam för att vi flyttade, säger Emily Bender Petrov.