Alexander Jeremejeff satt på ett utgående avtal med Panathinaikos. Nu står det klart var anfallaren från Kungsbacka hamnar härnäst.
FOTBOLL. Alexander Jeremejeff har haft en jobbig säsong i Panathinaikos så här långt. Det har bara blivit fyra kortare inhopp i ligaspelet för 32-åringen som inte varit med i en matchtrupp sedan 1 november. I Europaspelet har anfallaren inte ens varit registrerad i truppen och därmed inte varit tillgänglig.
Kontraktet med den grekiska ligasexan löpte ut vid årsskiftet. Nu står det klart att Alexander Jeremejeff blir kvar i Grekland då han ansluter till tabelltrean PAOK som bosman. Han har skrivit på ett kontrakt som sträcker sig till sommaren 2027.
Totalt blev det 16 mål på 60 matcher i Panathinaikos för Alexander Jeremejeff som lirat i klubben sedan januari 2023.
En vän kan betyda mycket. Kanske till och med skillnaden mellan liv och död. Stödet från vännen Linnea Nilsson har betytt väldigt mycket för 32-årige Jonathan Georgy i hans kamp mot psykisk ohälsa.

