FOTBOLL 2024-11-26 KL. 09:16

Från Kungsbacka DFF till Malmö FF

Av Christian Johansson

Malmö FF gör en storsatsning efter att de avancerat till allsvenskan. De har utlovat att heltidsanställa alla spelare – och deras tredje nyförvärv har ett förflutet i Kungsbackafotbollen.

Från Kungsbacka DFF till Malmö FF
Arkivfoto: Christian Johansson

Malmö FF valde att börja från botten i stället för att slås ihop med LB07 som var diskussionen 2019. Klubbarnas styrelser var överens om en sammanslagning men efter att medlemmarna i Malmö FF sagt sitt avblåstes tanken. Samma år hade LB07 och och Kungsbacka DFF bråkat i allsvenskans botten.

2024 hade LB07 inget damlag i seriespel – Kungsbacka DFF finns över huvud taget inte längre. Efter det korta gästspelet i allsvenskan brakade föreningen samman och det blev inget mer efter 2019.

För förstemålvakten Moa Öhman har dock karriären fortsatt. Hon lämnade KDFF för allsvenska Kif Örebro innan hon vände tillbaka till moderklubben Piteå IF 2023. Nu väntar en flytt söderut till Malmö FF som i år stod som seriesegrare i elitettan och avancerar till allsvenskan. Klubbens sportchef Daniel Andersson har meddelat att alla spelare ska bli heltidsanställda i en intervju med Sydsvenskan.

– Jag inspireras av vinnarmentaliteten som finns här och den satsningen som föreningen gör på sitt damlag vill jag vara en del av. MFF vill bli bäst och det vill jag också, säger målvakten till klubbens hemsida.



Peter och Charlotte fixade musik till nya tv-serien
KULTUR & NÖJE 2026-03-12 KL. 20:45
Premium

Peter och Charlotte fixade musik till nya tv-serien

Låtar från världsstjärnor – och duo från Kungsbacka

TV-klipp och nyheter

Kraftiga vindbyar – Ellevio växlar upp
2026-03-12 KL. 16:15
Premium

Kraftiga vindbyar – Ellevio växlar upp

Gravidlycka för OBK-kaptenen
FOTBOLL 2026-03-11 KL. 17:00
Premium

Gravidlycka för OBK-kaptenen

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Mer än bara politik när paret träffades första gången

Mer än bara politik när paret träffades första gången

Det var det första politiska mötet för Helena Storckenfeldt. Men också första gången hon träffade blivande maken Axel. Nu är de båda heltidspolitiker och dessutom gifta. – Vi har blivit duktiga på att inte prata politik hemma, säger Helena.