Klik venligst
FOTBOLL 2021-09-25 KL. 18:06

Det doftar verkligen avancemang

För ett år sedan låg Linn Mörfeldt utslagen och mådde skit på Rydet. Nu studsade hon upp och ner.
– Det dagen är glömd, men den här dagen kommer jag aldrig glömma, säger Onsalakaptenen.
Precis allting talar för att Onsala BK är tillbaka i ettan.

Det doftar verkligen avancemang
Jubel i Onsala BK.

– Magiskt!

Hela Linn Mörfeldt var ett leende. Hennes Onsala BK säkrade med största sannolikhet avancemanget tillbaka till ettan. Men det var ingen självklarhet åt vilket håll derbyt skulle sluta.

I fjärde minuten var Fjärås Felicia Jastré Högberg igenom men Sandra Johannesson kunde i sista stund bryta. Minuten efter var hemmalaget Bianca Lunden sånär fri.

Det var ett ställningskrig där de svingade varsitt slag åt gången. Felicia Jastré Högberg med ett identiskt läge – den här gången blockades Fjäråsanfallaren dubbelt av Anna Norheim och Klara Kindblom. Nästan omgående fick Bianca Lunden en vass chans att ge OBK ledningen. Linnea Eld testade från distans – stolpen stoppade gästerna.

En minut senare var det Onsalaledning. Ida Cederberg, hade fått lämna sin vanliga forwardsposition, och hamnade ett steg längre ner i banan. Nu var hon igenom i en djupledslöpning – returen kunde inte måltjuven Frida Johansson missa precis före pausvilan.

– Det var superskönt att få det innan halvtid, säger Cederberg.

 

Länge ovisst


Det var långt ifrån över. Hemmalagets Linn Mörfeldt började stretcha sina baksidor, det säkraste tecknet på att en timme var spelad. Det var ett Onsala BK som var tillbakatryckta. OBK saknade mittbacken Linn Eskilsson som tvingades att operera bort blindtarmen i torsdags, men de har seriens bästa försvar – framför allt personifierat genom Anna Norheim. Mittbacken fläkte sig in i dueller och lämnade den absoluta merparten som vinnare. Det var en försvarsmur som höll. Och när det skulle avgöras var det klubbens egenfostrade spelare som klev fram. Ida Cederberg var regissören bakom ettan, tvåan knoppade hon dit på en hörna från Linn Mörfeldt.

– Det var en otrolig serve från Linn. Det var bara att vara där, det var superkul att få vara delaktig och att göra mål.

– Jag ville typ springa upp på läktaren. Fy fan, vad skönt det var, säger Mörfeldt.

2–0. Det innebar att bortalaget behövde göra tre – den mentala uppförsbacken klarade de inte av att börja bestiga. Istället gjorde OBK-fostrade Sandra Johannesson trean. Det enda hotet är Göteborgs FF. Men de måste vinna alla sina matcher, samt ta in 25 mål.

Jag säger division 1 nu.
– Det gör jag också. Vi visade att vi ska ha i division ett att göra, säger Ida Cederberg.

 

Revansch på fjolåret


Onsala BK hade ett blytungt 2020 som slutade med en degradering.

– Förra året la vi bakom oss snabbt. Vi kände igen oss själva. Nu har vi ny energi och vi tror på det, säger Linn Mörfeldt.

För ett drygt år sedan låg Linn Mörfeldt utslaget på Rydetmattan. Nu ledde hon segersången och vrålade:

– När Onsala… tar tre poäng!

Hon kunde lagt ha till: och går upp i division 1.



Läs fler sportnyheter här

Klik venligst
Artisten om invigningen för 20 år sedan: ”Ganska vild”
KULTUR & NÖJE 2026-09-19 KL. 11:00
Premium

Artisten om invigningen för 20 år sedan: ”Ganska vild”

Timo Räisänen återvänder till Kungsbacka för teaterns jubileum

TV-klipp och nyheter

Solen sken över brudparen på Tjolöholm
2026-09-18 KL. 19:15
Premium

Solen sken över brudparen på Tjolöholm

40 år efter genombrottet – nu släpper han första soloalbumet
2026-09-18 KL. 18:00
Premium

40 år efter genombrottet – nu släpper han första soloalbumet

✔ Tog studenten som 38-åring ✔ Sprayade guldskorna själv ✔ Tiden med Diggiloo Diggiley

Nya Hanhalstränaren inför premiären
ISHOCKEY 2026-09-18 KL. 12:35
Premium

Nya Hanhalstränaren inför premiären

• Felfria försäsongen • Nya serieupplägget • Han vinner poängligan

En enda utrymning på 20 år – när Lill-Babs stod på scen
NYHETER 2026-09-17 KL. 21:00
Premium

En enda utrymning på 20 år – när Lill-Babs stod på scen

• 1 300 föreställningar • 370 000 besökare • Så firas jubileet

Frölundas stjärnvärvning siktar på SM-guld
ISHOCKEY 2026-09-17 KL. 20:00
Premium

Frölundas stjärnvärvning siktar på SM-guld

✔ Besvikelsen ✔ Pressen ✔ Guldjakten

Stor enkät inför seriestarten
HANDBOLL 2026-09-17 KL. 18:00
Premium

Stor enkät inför seriestarten

✔ Där hamnar Aranäs ✔ De går upp ✔ Vem är näst bäst i Aranäs

Ulf Kristersson avgår
NYHETER 2026-09-17 KL. 14:21

Ulf Kristersson avgår

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

"Vi visste inte om hon skulle överleva"

När Alice Johansson Brodén var 1,5 år drabbades hon både av en hjärntumör och en stroke. Läkarna gav henne en mörk prognos. I dag, 16 år gammal, driver hon företag där hon säljer egendesignade kepsar och mössor för att samla in pengar till Barncancerfonden. – Jag vill hjälpa forskningen att gå vidare, säger hon.