NYHETER 2021-01-12 KL. 11:45

Förlängt besöksförbud på boenden

Besöksförbudet på vård- och omsorgsboendena förlängs ännu en gång.
Förlängningen gäller från och med i morgon och till den 2 februari.

Förlängt besöksförbud på boenden

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Beslutet har fattats av Folkhälsomyndigheten, och baseras på den stora smittspridningen av covid-19 i samhället. I och med den ökar också risken att smittan ska ta sig i på boendena. Så sent som i går måndag rapporterade Region Halland om 331 nya fall sedan i fredags, och att 51 patienter fanns inlagda på sjukhusen i Halland på grund av covid-19.

I slutet av förra veckan fanns det konstaterad smitta av covid-19 på ett boende, Bukärrsgården, förutom den särskilda covid-avdelningen. Det fanns också åtta konstaterade fall inom hemtjänsten.

Läs mer: 

Coronaläget i Halland

Fler än 300 nya covidfall

Muterat coronavirus konstaterat i Halland

På tisdag ges första sprutan

Äldreflytt skjuts fram efter covidsmitta

Skolan byggs om – många vill bo i Katedern
BOSTÄDER 2025-10-26 KL. 09:00
Premium

Skolan byggs om – många vill bo i Katedern

Så många lägenheter byggs i det historiska huset

Aranäs föll på målsnöret
HANDBOLL 2025-10-25 KL. 17:39
Premium

Aranäs föll på målsnöret

Fortsatt sist i Handbollsligan

Krönika: Fuck demens!
KRÖNIKOR 2025-10-24 KL. 17:15
Premium

Krönika: Fuck demens!

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Princessorna som vandrat i Sveriges alla landskap

Princessorna som vandrat i Sveriges alla landskap

En grupp kvinnor, inspirerade av kronprinsessan Victorias vandringar genom Sveriges landskap, har skapat sin egen unika tradition – Princessvandring. Klädda i kronor och med en gemensam drivkraft har de satt sina fotavtryck i 25 av landets 25 landskap. Deras mål? Att umgås, uppleva och lära sig om Sveriges rika kultur, natur och historia – allt medan de skapar minnen för livet.