TV-klipp och nyheter
TV-klipp och nyheter
Nordens dag firas för att högtidlighålla Helsingforsavtalet som slöts den 23 mars 1962. Syftet med avtalet var att fördjupa samarbetet mellan Danmark, Finland, Island, Norge och Sverige. I dag har vi ett omfattande regionalt samarbete mellan våra nordiska länder.
Syftet med avtalet är bland annat att:
"De fördragsslutande parterna skall efter- sträva att bevara och ytterligare utveckla samarbetet mellan länderna på det rättsliga, kulturella, sociala och ekonomiska området samt i fråga om samfärdseln och miljövården."
"Vid utformningen av lagar och andra rätts- regler i de nordiska länderna skall medborgare i de övriga länderna behandlas lika med landets egna medborgare."
Avtalet har förnyats och uppdaterats ett flertal gånger sedan sextiotalet.
"98 procent av alla vi möter är positiva"
I en fruktansvärd storm i januari 1920 går ångfartyget Macona under på revet utanför Nidingen. 49 besättningsmän omkommer – bara en enda man överlever genom att klamra sig fast i masttoppen i vinterkylan. Nu berättar Frillesåsförfattaren Carl-Magnus Stolt den dramatiska historien.