På grund av långa köer till att ansöka om pass i maj månad håller polisstationen i Kungsbacka öppet nu på lördag.
Köerna till polisens passbokningssystem är längre än vanligt i maj månad. Det är många som ansöker om pass eller nationellt id-kort nu inför resor i sommar. För att minska köerna håller receptionerna på polisstationerna i Kungsbacka, Varberg, Falkenberg och Halmstad extra öppet nu på lördag.
– Vi håller våra receptioner öppna en extra lördag i maj för att så många som möjligt ska få en tid för att ansöka om pass innan sommaren, säger Christer Bartholdsson, som är lokalpolisområdeschef i Falkenberg, i ett pressmeddelande.
I Kungsbacka håller receptionen öppet mellan 09.00 och 16.00 på lördag. Cirka 400 nya tider i Halland ska släppas i polisens passbokningssystem på onsdag klockan 10.00.
"98 procent av alla vi möter är positiva"
I en fruktansvärd storm i januari 1920 går ångfartyget Macona under på revet utanför Nidingen. 49 besättningsmän omkommer – bara en enda man överlever genom att klamra sig fast i masttoppen i vinterkylan. Nu berättar Frillesåsförfattaren Carl-Magnus Stolt den dramatiska historien.