Klik venligst
NYHETER 2019-12-03 KL. 21:59

Ett snabbare Kungsbacka vann

Fart övertrumfade tyngd när Kungsbacka Basket tog sin femte seger för säsongen. Kvarnby besegrades med 81–75.

– Med farten kunde vi göra skillnad, säger Joan Nuevo.

Ett snabbare Kungsbacka vann
När Joan Nuevo och Kungsbacka Basket fick upp farten hade Kvarnby svårt att hänga med.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Kungsbacka Basket hade det tufft när motståndarna Kvarnby tog sig fram till korgen. Deras stora spelare tog de flesta returer och gjorde det svårt för ett fysiskt mindre Kungsbacka.

– Det var en tuff match. Vi har inte så många stora och tuffa spelare, säger Joan Nuevo.

Vid den offensiva korgen visade Kungsbacka prov på att man inte behöver spela basket med tyngd. Fartfyllt spel funkar lika bra. I kombination med ett högt presspel.

– Med farten kunde vi göra skillnad. Vi fick lite bättre kontroll på dem när vi satte press över hela banan, säger spanjoren Nuevo som svarade för 19 poäng.

Spanjoren är ny för året efter att ha flyttat från Menorca till Åsa tillsammans med sin flickvän. Och han trivs i sin nya tillvaro.

– Jag trivs bra, även om det är lite kallt, haha. Sedan trivs jag väldigt bra i klubben. Anledningen till att jag valde att spela för just den här klubben är den familjära atmosfären, säger Nuevo.

Läs fler sportnyheter här.

Klik venligst
Så lyckades Aranäs värva hem stjärnan
HANDBOLL 2026-09-15 KL. 14:11
Premium

Så lyckades Aranäs värva hem stjärnan

✔ Jakten ✔ Nyckelfaktorerna ✔ Hyllningen

TV-klipp och nyheter

Huset på egen halvö väcker nyfikenhet
2026-09-15 KL. 20:00
Premium

Huset på egen halvö väcker nyfikenhet

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

"Vi visste inte om hon skulle överleva"

När Alice Johansson Brodén var 1,5 år drabbades hon både av en hjärntumör och en stroke. Läkarna gav henne en mörk prognos. I dag, 16 år gammal, driver hon företag där hon säljer egendesignade kepsar och mössor för att samla in pengar till Barncancerfonden. – Jag vill hjälpa forskningen att gå vidare, säger hon.