DEBATT 2024-11-27 KL. 14:00

Debatt: Prioritera kampen mot kränkningar

Debatt: Prioritera kampen mot kränkningar
En debattartikel om kampen mot mobbning. Foto: Pixabay

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Den 24 augusti 2014 skrev Christer Olsson legitimerad psykolog, kurator och författare en artikel i GP. Artikeln handlade om alla de tiotusentals elever som måste gå till skolan, fyllda av oro och ångest inför risken att bli retade, hotade, hånade och slagna.

Mobbing ökar i Sverige. I Sverige är det cirka 140 000 barn och unga som utsätts för mobbing i skolan och på nätet (Friends 4 april 2024). ”Det är alldeles för många barn som går till skolan varje dag med en klump i magen och ångest”.

En del barn och ungdomar låtsas vara sjuka för att slippa den rums- och tidsbundna mobbingen och kränkningarna. Men de kommer inte undan den elektroniska, den som sker i cyberrymden. Mobbingen finns hela tiden med i tanke och känsla. Det är dags att vi vuxna på allvar tar vårt ansvar och hindrar mobbing. Varje mobbat barn är ett misslyckande.

Trots att Skollagen från 1 juli 2011 innehåller både anmälnings och handlingsplikt (6 kap 10 §) så är arbetet mot mobbing och kränkning på många skolor en katastrof. Skolor har eventuellt nolltolerans enligt Skollagen inskriven i likabehandlingsplaner, men varken lever i eller med nolltolerans.

Sker ingen förändring mot den ökande mobbingen och kränkningarna kommer det även idag att finnas skolledare, lärare och annan skolpersonal som har skygglappar för ögonen och hörselproppar i öronen (Olsson). Kanske hävdas att: På vår skola förekommer ingen mobbing, inga elever kränker varandra. Det kommer finnas vuxna i skolan som ser mobbing och hör kränkningar. Ser och hör sanningen, men förnekar den.

Det är en grundläggande demokratisk rättighet att varje elev ska känna sig trygg i skolan och inte bli utsatt för övergrepp och förnedrande behandling. Att inte överallt, alltid motarbeta mobbing och kränkning är ett tyst erkännande. Det är en skamfläck för vuxenvärlden.

En grundförutsättning till förändring enligt Olsson är att skolor får främjande, förebyggande och vid behov akuta verktyg mot mobbing och kränkning av huvudman. Det behövs kontinuerlig utbildning av all personal. I arbetet mot mobbing är det självklart att vårdnadshavare och elever involveras.

Förändring sker om de skolledare som är riskfaktorer när det gäller elevers trygghet och säkerhet entledigas av huvudman. Mobbing och kränkning går alltid att komma tillrätta med!

Tom Gnibbom



Lek i skogen på Fritidshemmens dag
NYHETER 2026-05-12 KL. 18:15
Premium

Lek i skogen på Fritidshemmens dag

Aranäsprofilen ser ut att lämna
HANDBOLL 2026-05-12 KL. 17:30
Premium

Aranäsprofilen ser ut att lämna

Från två kvadrat till egen keramikstudio
KULTUR & NÖJE 2026-05-12 KL. 16:00
Premium

Från två kvadrat till egen keramikstudio

Sanna gör debut – redo för sin första konstrunda

Stor intervju: Gustav Lundgren efter att VM-drömmen krossades
FOTBOLL 2026-05-12 KL. 07:25
Premium

Stor intervju: Gustav Lundgren efter att VM-drömmen krossades

✔ Stödet efter skadan ✔ Pappans bortgång ✔ "Det var inte min sista landskamp"

Paret vill göra den sanka ängen till ett paradis för djur
NYHETER 2026-05-11 KL. 19:00
Premium

Paret vill göra den sanka ängen till ett paradis för djur

En vattenspegel ökar mångfald och minskar utsläpp

Havet mår inte bra – så kan utsläppen minska
NYHETER 2026-05-11 KL. 18:00
Premium

Havet mår inte bra – så kan utsläppen minska

Alla krafter måste samverka för att få bort näringssalter

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-05-12 KL. 18:15
Lek i skogen på Fritidshemmens dag
Premium | HANDBOLL 2026-05-12 KL. 17:30
Aranäsprofilen ser ut att lämna
Premium | SPORT 2026-05-12 KL. 14:45
Första pusselbiten på plats i lagbygget

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Strax innan pandemin bröt ut och stängde världen tog familjen ett stort beslut. De bestämde sig för att lämna USA och flytta till Sverige. Nu bor de sedan sex år tillbaka vid havet i Åsa. – Jag är så tacksam för att vi flyttade, säger Emily Bender Petrov.